Home Top News ନବରାତ୍ରୀ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ : ପୂଜାପାଠ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟଗୁଡିକ ଜାଣନ୍ତୁ

ନବରାତ୍ରୀ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ : ପୂଜାପାଠ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟଗୁଡିକ ଜାଣନ୍ତୁ

53

ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମାତା ଦେବୀଙ୍କର ପୂଜାପାଠର ମହାନ ପର୍ବ। ସନାତନ ଧର୍ମରେ ଏହି ପର୍ବର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଆଶ୍ୱିନ ମାସର ଶୁକ୍ଲପକ୍ଷର ପ୍ରତିପଦା ତାରିଖ ୭ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୧ ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଦୁଇଟି ତାରିଖ ଏକାଠି ପଡ଼ିବା ହେତୁ ଏହି ବର୍ଷ ନବରାତ୍ରୀ ଆଠ ଦିନ ପାଳନ ହେବ। ଦୁର୍ଗା ମା’ଙ୍କର ଏହି ପବିତ୍ର ପର୍ବ ୧୪ ଅକ୍ଟୋବରରେ ମହାନବମୀରେ ଶେଷ ହେବ।

ପାତ୍ର ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟ: –

ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ମା ଶୈଳପୁତ୍ରୀଙ୍କ ପୂଜାପାଠରୁ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବିଧି ପୂର୍ବକ କଳସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ନବରାତ୍ରୀରେ କଳସ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। କଳସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟ ସକାଳ ୬.୧୭ ରୁ ସକାଳ ୭.୦୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ଏହି ଶୁଭ ସମୟରେ କଳସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଲାଭଦାୟକ ହେବ।

କଳସ ସ୍ଥାପନ ସାମଗ୍ରୀ: –

କଳସ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଜାଣନ୍ତୁ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୭ ପ୍ରକାରର ଶସ୍ୟ, ଏକ ପ୍ରଶସ୍ତ ମାଟି ପାତ୍ର, ଏକ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ମାଟି, କଳସ, ଗଙ୍ଗାଜଳ, ଆମ୍ବ କିମ୍ବା ଅଶୋକ ପତ୍ର, ଗୁଆ, ନଡ଼ିଆ, ନାଲି ସୂତା, ସିନ୍ଦୁର, ଅଳେଇଚ, ଲବଙ୍ଗ, କର୍ପୁର, ନାଲି କପଡ଼ା ଏବଂ ଫୁଲ ଆବଶ୍ୟକ।

ଏହିପରି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବେ

ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ମା ଦୁର୍ଗା, ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ, ନବଗ୍ରହ, କୁବେରଙ୍କ ପ୍ରତିମା ସହିତ ଏକ କଳସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରନ୍ତୁ। ନାଲି ସୁତା ସହିତ କଳସର ଶୀର୍ଷରେ ଓମ୍ ଏବଂ ସ୍ୱସ୍ତିକ ଲେଖନ୍ତୁ। କଳସ ସ୍ଥାପନା କରିବା ସମୟରେ, ପୂଜାପାଠ ଘରର ପୂର୍ବ କୋଣ ଆଡକୁ କିମ୍ବା ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପାତ୍ରରେ ସାତ ପ୍ରକାରର ଶସ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ। ଯଦି ସମ୍ଭବ, ନଦୀ ବାଲି ରଖନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ, ଲବଙ୍ଗ, ଗୁଆ, ସିନ୍ତୁର, ନାଲିସୁତା, ଚନ୍ଦନ, କର୍ପୁର, ପଇସା, ଫୁଲ ରଖନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ‘ଓମ୍ ଭମୟେ ନମଃ’ ଜପ କରି ବାଲି ଉପରେ ସାତୋଟି ଶସ୍ୟ ସହିତ କଳସକୁ ରଖନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକିଏ ଅଧିକ ପାଣି କିମ୍ବା ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ପାତ୍ରରେ ଢ଼ାଳନ୍ତୁ, ‘ଓମ୍ ବରୁଣାୟ ନମଃ’ ଜପ କରି ଏହି ପାତ୍ରରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରନ୍ତୁ। ତା’ପରେ, ଆମ୍ବ ପତ୍ରକୁ କଳସ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ, ପାତ୍ରରେ ବାଲି କିମ୍ବା କଞ୍ଚା ଚାଉଳ ଭର୍ତ୍ତି କରି କାଲାଶ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଚୁନିରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଏକ ନଡ଼ିଆ ରଖନ୍ତୁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.