Home Top News ଦିଲ୍ଲୀର ବୁଲଡୋଜର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବିରୋଧରେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ, କହିଲେ ଦିଲ୍ଲୀର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ହେବେ ଭୂମିହୀନ

ଦିଲ୍ଲୀର ବୁଲଡୋଜର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବିରୋଧରେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ, କହିଲେ ଦିଲ୍ଲୀର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ହେବେ ଭୂମିହୀନ

10

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୩-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବୁଲଡୋଜର ଆକ୍ସନ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି (AAP) ର ସଂଯୋଜକ ତଥା ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ୧୪ ମଇ ଶନିବାର ଦିନ ସିଏମ ହାଉସରେ ଏକ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ AAP ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଏହି ସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ ନିଗମ ଏବେ ଜବର ଦଖଲ ବିରୋଧ ଅଭିଯାନ ଜାରି ରହିଛି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଆଇନଗତ ସଂରଚନା ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଦିଲ୍ଲୀର ତିନୋଟି ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ – ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍, ଉତ୍ତର ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ – ବିଜେପି ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ। ଉତ୍ତର ଦିଲ୍ଲୀର ନଗର ନିଗମ ଏପ୍ରିଲ ୨୦ ରେ ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀରେ ଏକ ଜବର ଦଖଲ ବିରୋଧି ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଂଘର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଶାହିନ୍ ବାଗ, ନ୍ୟୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡସ୍ କଲୋନୀ, ମଙ୍ଗୋଲପୁରୀ, କରୋଲ ବାଗ, ବିଷ୍ଣୁ ବାଗ, ଦ୍ୱାରକା ଏବଂ ନଜଫଗଡ଼ ଭଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଣ୍ଟି-ଏନକ୍ରୋଚମେଣ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରାଯାଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଡିଆ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ (ଆଜି) କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ରାଜଧାନୀରେ ତିନିଟି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏନକ୍ରୋଚମେଣ୍ଟ ବିରୋଧୀ ଡ୍ରାଇଭ୍ ବିଷୟରେ ପଚାରିଛନ୍ତି। ଏହା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ସିସୋଦିଆ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଦିଲ୍ଲୀର ୬୩ ଲକ୍ଷ ଘର ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ନଗର ନିଗମ ଯୋଜନା କରିଛି।

ସିସୋଦିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୬୦ ଲକ୍ଷ ଘରରୁ ଅନେକ ଅନଧିକୃତ କଲୋନୀରେ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ତିନି ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ଟେରାସ୍ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୀମା ବାହାରେ ଅଛି। ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ, ଏ ବାବଦରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ରାଜଧାନୀକୁ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀର ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଭୂମିହୀନ ହୋଇଯିବେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି ଏବଂ ମୁଁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛି ଯେ ଏହି ଅଭିଯାନ ବନ୍ଦ କରାଯାଉ। ଯଦି ଆପଣ ବୁଲଡୋଜର ଚଲାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଜେପି ନେତା ତଥା ପୌରପାଳିକାର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଚଲାନ୍ତୁ, ଯେଉଁମାନେ ଏହିପରି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ ନେଇଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.