Home Top News ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତକୁ ମିଳିବ ଆଜି ପ୍ରଥମ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ...

ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତକୁ ମିଳିବ ଆଜି ପ୍ରଥମ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଆଜି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଗସ୍ତ

37

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୧-୧୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଗସ୍ତରେ ଆସି ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ। ଏହା ସହିତ ବହୁ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସେ ସହରର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନାଦାପ୍ରଭୂ କେମ୍ପେଗୋଡାଙ୍କ ୧୦୮ ଫୁଟ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ ଏବଂ କେମ୍ପେଗୋଡା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ନୂତନ ନିର୍ମିତ ଟର୍ମିନାଲର ଉଦଘାଟନ କରିବେ।

ଚେନ୍ନାଇ-ମଇସୁରୁ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ରାନ୍ତିବୀର ସାଙ୍ଗୋଲି ରେୟାନା ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ। ଏହା ଦେଶର ୫ମ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ୍ ହେବ। ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ମଇସୁରୁ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ସହରକୁ ସଂଯୋଗ କରିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନାଦାପ୍ରଭୂ କେମ୍ପେଗୋଡାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ। ୯୮ ଟନ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଏବଂ ୧୨୦ ଟନ ଷ୍ଟିଲରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ରାମ ଭି ସୂତାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି।

ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ କେମ୍ପେଗୋଡା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଟର୍ମିନାଲ୍ ୨ କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିବେ। ଟର୍ମିନାଲ୍ ବିମାନବନ୍ଦରର ବାର୍ଷିକ କ୍ଷମତାକୁ ୨.୫ କୋଟି ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ୬ କୋଟି ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବ। ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର ପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉପରେ ଶତପ୍ରତିଶତ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ସହିତ ସ୍ଥିରତା ହାସଲ କରିସାରିଛି। ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଟର୍ମିନାଲ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ଗ୍ରୀନ୍ ବିଲଡିଂ କାଉନସିଲ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ଲାଟିନମ୍ ରେଟିଂ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଭରତ ଗୌରବ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ନେବାରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଥିରେ ସରକାର ଏବଂ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମିଳିତ ଭାବେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ କାଶୀ ପଠାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନେ କାଶୀ, ଅଯୋଧ୍ୟା ଏବଂ ପ୍ରୟାଗର ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଟ୍ରେନ୍, ଆରାମଦାୟକ ରହଣି ଏବଂ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.