Home Coronavirus Outbreak ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ WHO ର ନୂତନ Covid-୧୯ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇ...

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ WHO ର ନୂତନ Covid-୧୯ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇ ମେଡ଼ିସିନ୍ ସୁପାରିଶ

32

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪-୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ, କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ (Covid-19) ପାଇଁ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଚିକିତ୍ସା ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। କାରଣ ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋଗ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଉପରେ ଏକ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

କୋଭିଡ -୧୯ ରୁ ଗୁରୁତର ରୋଗ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ WHO ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଔଷଧ ବାରିକଟିନିବ ଏବଂ ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ଆଣ୍ଟିବଡି ଚିକିତ୍ସା ସୋଟ୍ରୋଭିମାବକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କର୍ଟିକୋଷ୍ଟେରଏଡ ସହିତ ମିଳିତ ହୋଇ ଗୁରୁତର କିମ୍ବା ଗୁରୁତର କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରଲୁକିନ୍ -୬ (ଆଇଏଲ୍ -୬) ରିସେପ୍ଟର ବ୍ଲକରର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବାରିସିଟିନିବ୍ର ବ୍ୟବହାରକୁ ଦୃଢ ଭାବରେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗୁରୁତର କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କର୍ଟିକୋଷ୍ଟେରଏଡ ସହିତ ବାରିସିଟିନିବ ବ୍ୟବହାର ଭଲ ବଞ୍ଚିବାର ହାର ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ଆବଶ୍ୟକତା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସେମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଟୋକିଲିଜୁମାବ ଏବଂ ସାରିଲୁମାବ ପରି ବାରିସିଟିନିବ ଏବଂ ଆଇଏଲ -୬ ରିସେପ୍ଟର ବ୍ଲକରର ସମାନ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ କ୍ଲିନିକାଲ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସମେତ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଆଧାର କରାଯିବା ଉଚିତ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.