Home Top News ଜୁଲାଇ ୨୬ରୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ : ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏସଓପି ଜାରୀ

ଜୁଲାଇ ୨୬ରୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ : ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏସଓପି ଜାରୀ

23

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୭ ଜୁଲାଇ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ରାଜ୍ୟରେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବ। ଏ ନେଇ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରୀ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏସଓପି ଜାରୀ କରାଯାଇଛି।
ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ଼, ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ଼ଙ୍କୁ ଏ ସମ୍ଭନ୍ଧରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।
ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ତେବେ କେବଳ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ୨୬ ଜୁଲାଇରୁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକୁ ଏସଓପି ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।
ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ
– ରବିବାର ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ଛୁଟି ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦିନ ସକାଳ ଦଶଟାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧.୩୦ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।
– ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଏବଂ ଏସଆରସିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯିବ।
– କୋଭିଡ୍ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।
– ସୂଚନା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ SOP ର କପି ସହିତ ସମସ୍ତ କଲେକ୍ଟର ତଥା DM ଏବଂ DEO ଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।
ଏହି SoP ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର X ଏବଂ XII ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ସ୍କୁଲ, ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସମାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପାଳନ କରିବେ।
୧. ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାଦାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ।
୨. ଯେଉଁଠାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ଛାତ୍ର ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସରେ ପଢ଼ିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ତାହା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ।
୩. ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିତାମାତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ / ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରନ୍ତି। ଉପସ୍ଥାନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।
୪- ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ କଲେକ୍ଟରର ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାର ସମୟ ଏବଂ ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଅଧିକାର ରହିବ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ହାଇଜିନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ (SOP)
ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଶିକ୍ଷକ / ଛାତ୍ର / କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ଉପରେ ଏକ ସାଧାରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ
୧ – କେବଳ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଅଧିକନ୍ତୁ, କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ରହୁଥିବା ଛାତ୍ର, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଛାତ୍ର, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପଡିଥିବା ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ। ପରିସ୍ଥିତିର ଗତିଶୀଳ ପ୍ରକୃତି ଯୋଗୁଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯିବ। ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବେ ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ଜୋନ୍ ଏକ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଭାବରେ ଘୋଷିତ ହୁଏ।
୨ – କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର, ଲାଇବ୍ରେରୀ, ଲାବୋରେଟୋରୀ, ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ପ୍ଲେସ୍, ଟ୍ୟାଙ୍କ, ରୋଷେଇ ଘର, ୱାଶରୁମ୍ ସାଧାରଣ ବ୍ୟବହାରର କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ବାରମ୍ବାର ସ୍ପର୍ଶ କରାଯାଉଥିବା ପୃଷ୍ଠଗୁଡିକ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପରିମଳ କରାଯିବ। ପାନୀୟ ଜଳ ବିନା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବ ନାହିଁ।
୩ – ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଶୌଚାଳୟ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ବିନା ଯେକୌଣସି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଥମେ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।
୪ – ଏହି ସମୟରେ ହଷ୍ଟେଲ ସୁବିଧା ଖୋଲାଯିବ ନାହିଁ।
୫ – ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ପରିବହନ ପାଇଁ ୫୦% କ୍ଷମତାରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। କିନ୍ତୁ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସେମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବା ଦାୟିତ୍ତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ପରିବହନ ସୁବିଧା ଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଉଠାଇବା ଏବଂ ଡ୍ରପ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମଳ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।
୬ – ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥତା କିମ୍ବା ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଅବସ୍ଥା ଥିବା ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅତିରିକ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। କୌଣସି ଛାତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କେବଳ ସେହି ପିତାମାତା ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନେ ଯେଉଁମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ିବାକୁ ଆରାମଦାୟକ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ତାହା କରିବା ଉଚିତ୍।

ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ଧାଡି ପରିଚାଳନା ତଥା ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରର ପ୍ରବେଶ ପଥ ପରିଚାଳନା ବିଦ୍ୟାଳୟ କୋଭିଡ଼୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁଯାୟୀ କରିବେ।
ଫ୍ଲୋର / ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାର୍କିଂ ୬ ଫୁଟ ସହିତ ଏବେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଭିତରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷିତ ଦୂରତା / ବିକଳ୍ପ ଡେସ୍କରେ ବସିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ବସିବା ନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବା ଉଚିତ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆସନ / ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନିତ ହେବା ଉଚିତ୍।
ସମସ୍ତ ୱାଶରୁମ୍ ଏବଂ ଟଏଲେଟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସାବୁନ୍ (ସଲିଡ୍/ ଲିକ୍ୱିଡ୍) ଏବଂ ପ୍ରବାହିତ ଜଳ ରହିବା ଜରୁରୀ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଶିକ୍ଷକ, ଛାତ୍ର, ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ସାଣ୍ଟିଜର୍ ଇତ୍ୟାଦି ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଜରୁରୀ।
ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ ସହିତ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୦-୨୫ ଛାତ୍ର ବସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.