ad
କଳାହାଣ୍ଡି

ଜୁନାଗଡ ଆରଏମସି ଦୁର୍ନୀତି ସଂପର୍କରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଦେ୍ର୍ଦଶରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ତଦନ୍ତ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରରେ

କଳାହାଣ୍ଡି ତା.୨୯.୦୬.୨୦୨୦ ( ଓଡିଆପୁଅ ) କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦେଢ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଜୁନାଗଡ ଆରଏମସିର ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ମାନ୍ୟବର ହାଇକୋର୍ଟ ଡବଲୁ୍ୟପିସି ୨୬୩୯୯/୨୦୧୯ ରେ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦେଇଥିବା ବେଳେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଗତ ୨୮.୦୨.୨୦୨୦ ଦିନ ତଦନ୍ତ କରିବା ପରେ ତାହା ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ପଡିରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।
ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଜୁନାଗଡ ଆରଏମସିରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତି, ସରକାରୀ ଗୋଚର ଜମିରେ ଆରଏମସି ପାଣ୍ଠିରୁ କୋଟୀ କୋଟୀ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇ ତରବରିଆ ନିର୍ମାଣ, ସିସିଡିଟିଏଫ ଯୋଜନାରେ ଆରଏମି ପାଣ୍ଢିରୁ ଖଳା ନିର୍ମାଣ, ସରକାରୀ ନିୟମକୁ ଆଖିଠାର ମାରି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ ପାଣ୍ଠି ପ୍ରଦାନ, ଗୋଦାମ ମରାମତି ଓ ବାଉଣ୍ଢ୍ରି ମରାମତି ନାମରେ ଫଲ୍ସ ବିଲ ପ୍ରଦାନ, ସଭ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଷ୍ଟଡିଟୁର ନାମରେ ନିଜ ପସନ୍ଦର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଭ୍ରମଣ କରାଇବା, ବିନା କୌଣସି ଟେଣ୍ଡର କଲ ନୋଟିସ କରାଯାଇ ନିଜ ମନଇଚ୍ଛା ସାମଗ୍ରୀ କିଣା, ମଣ୍ଡି ମାନଙ୍କରେ ୱେବ୍ରିଜ ଓ ସିସିଟିଭି ସ୍ଥାପନ ଆଦି ଅନେକ ଗୁଡାଏ ଆର୍ଥିକ କାରବାରରେ ସଂପୃକ୍ତ ହିସାବ ରକ୍ଷକ କିକବେକ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମାନ ହୋଇଥିଲା ।
ଏସବୁ ସଂପର୍କରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଆରଏମଓ ଗତ ୨୬.୦୪.୨୦୧୮ଦିନ ଜୁନାଗଡ ଆରଏମସିରେ ତଦନ୍ତ କରି ଏସବୁ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ହିସାବ ରକ୍ଷକ ତଥା ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ସଂପାଦକଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିବା ସହ ଜୁନାଗଡ ଆରଏମସି ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଇ ତୁରନ୍ତ ଆରଏମସିରୁ ହଟାଇବାକୁ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ସେହି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟକୁ ଚପାଇ ଦେଇ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ଅଫିସିଆଲ ମତାମତ କରାଇନେଇ ସ୍ଥାୟୀ ସଂପାଦକ ହୋଇଯିବାକୁ ହିସାବ ରକ୍ଷକ ଚକ୍ରାନ୍ତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ସେସବୁର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସୂଚନା ଦରଖାସ୍ତ ଦାଖଲ କରିବା ସହିତ ଜନୈକ ବୁଦ୍ଧିଜୀବି ମାନ୍ୟବର ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ଜୁନାଗଡ ଆରଏମସିରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତି ସଂପର୍କରେ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଉଚିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବାକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।
ମାନ୍ୟବର ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଦେ୍ର୍ଦଶରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ତଦନ୍ତ କରିବା ପରେ ତାହା ଅଦ୍ୟାବଧି କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ ହୋଇପାରିନଥିବାରୁ ଏବଂ ସୂଚନା ଦରଖାସ୍ତ ଅନୁସାରେ ସୂଚନା ମିଳିବା ପାଇଁ ଆରଏମସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଧର୍ମଗଡ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେସବୁ ଚପାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ କ୍ଷମତା ଅନୁସାରେ ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା ୧୬୧୧ ତା.୧୬.୦୫.୨୦୨୦ ରେ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କୁ କୋଭିଡ-୧୯ ଗାଇଡଲାଇନ ଓ ଆଇପିସି ଅନୁସାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଜଣାଇବା ପରେ ମାନ୍ୟବର ମୂଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗକାରିଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।
ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ଜୁନାଗଡ ଆରଏମସିରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ତାକୁ ଚପାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ହେତୁ ସାଧାରଣରେ ସନେ୍ଦହ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଜୁନାଗଡ ଆରଏମସି ରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସାଧାରଣରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top