Home Top News ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକ : ଜାଣନ୍ତୁ ବୈଠକରେ କେଉଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଲା – ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ଜିଏସ୍‌ଟି...

ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକ : ଜାଣନ୍ତୁ ବୈଠକରେ କେଉଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଲା – ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ଜିଏସ୍‌ଟି ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଲାନାହିଁ

28

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୯-୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଜିଏସଟି ପରିଷଦର ବୈଠକ ଆଜି ଶେଷ ହୋଇଛି। ବୈଠକ ପରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମନ୍ତ୍ରୀସମୂହର ୪ ଟି ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ଜିଏସ୍‌ଟି ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଲାନାହିଁ। କିନ୍ତୁ, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ରେଟ୍ ରେସନାଲାଇଜେସନ୍ ପ୍ୟାନେଲକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀସମୂହଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଦର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଉପରେ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହୋଇନଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ଓଲଟା ଡ୍ୟୁଟି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୁପାରିଶ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ରେଟ୍ ରାସନାଇଜେସନ୍ ପ୍ୟାନେଲକୁ ଏକ୍ସଟେନ୍ସନ୍ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ବେଟିଂ, ଜୁଆ ଖେଳ ଏବଂ କାଜିନୋ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଂ କାଜିନୋ ଏବଂ ହର୍ଷଟ୍ରେଡ଼ିଂ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିଷଦର ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ବୈଠକ ହେବ। ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଂ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି, କାଜିନୋ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି, ଜୁଲାଇ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଗେମ୍ ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଂ କାଜିନୋ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

କାଜିନୋ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଂ ଉପରେ କ’ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି?

ବୈଠକ ପରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୀତାରାମଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ କାଜିନୋ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଙ୍ଗ, ହର୍ଷ ଟ୍ରେଡ଼ିଂ ଏବଂ ଲଟେରୀ ଉପରେ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଆଦାୟ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ଜୁଲାଇ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଉପରେ ଟିକସ ହାରର ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ GoMକୁ କହିଛି।

ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ୫% ଜିଏସ୍ଟି

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦହି, ପନିର, ମହୁ, ମାଂସ ଏବଂ ମାଛ ଭଳି କେନଡ୍ ଏବଂ ଲେବଲ୍ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଜିଏସ୍ଟି ଲାଗୁ ହେବ। ଏହା ସହିତ ଚେକ୍ ପ୍ରଦାନ ବଦଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ନେଇଥିବା ଚାର୍ଜ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା ଟିକସ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଥିବା ଜିଏସ୍ଟି ପରିଷଦ ଦରରେ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଛାଡ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧିକାଂଶ ସୁପାରିଶକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି କାଉନସିଲ।

ଡିବାବନ୍ଦ ମାଂସ (ଫ୍ରିଜ୍ ବ୍ୟତୀତ), ମାଛ, କଦଳୀ, ପନିର, ମହୁ, ଶୁଖିଲା ମଖାନା, ସୋୟାବିନ୍, ମଟର, ଗହମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶସ୍ୟ, ଗହମ ମଇଦା, ମୁରି, ଗୁଣ୍ଡ, ସମସ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ଜୈବ ଖତ ପରି ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫% ଲାଗୁ ହେଉଛି। ଏଥି ସହିତ ଚେକ୍ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଆଦାୟ କରୁଥିବା ଶୁଳ୍କ ଉପରେ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ଆଦାୟ କରାଯିବ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦିନକୁ ୧୦୦୦ ରୁ କମ୍ ଭଡା ହୋଟେଲ ରୁମରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାକ୍ସ ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.