Home Top News ଜଳୁଛି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ ଘରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ

ଜଳୁଛି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ ଘରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ

36

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେ ପ୍ରବଳ ଚାପରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ଇସ୍ତଫା ଦେବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳର କୁରୁନେଗାଲାରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିବାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରୁ ପ୍ରକାଶ।

ବଢ଼ୁଥିବା ନାଗରିକ ଅଶାନ୍ତି ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସହ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି। ସରକାର ବିରୋଧୀ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀମାନେ ଆଜି ମୋରାଟୁଆ ମେୟର ସାମନ୍ ଲାଲ ଫର୍ନାଣ୍ଡୋ ଏବଂ ସାଂସଦ ସନାଥ ନିଶାନ୍ତ, ରମେଶ ପାଥିରାନା, ମହିପାଲା ହେରାଥ, ଥେସା କୁଟିଆରାଚି ଏବଂ ନିମଲ ଲାନଜାଙ୍କ ଘରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଟର ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ଫେଡେରେସନ୍ (ଆଇୟୁଏସ୍ଏଫ୍) ର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପୋଡୁଦାନା ପେରୁମୁନା ସାଂସଦଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଗଣମାଧ୍ୟମ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଅନେକ ପୋଦୁଜାନା ପେରୁମୁନା (SLPP) କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଇଛନ୍ତି ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜପକ୍ଷେ ତାଙ୍କର ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସର୍ବଦଳୀୟ କ୍ୟାବିନେଟ ଗଠନ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ସମଗ୍ର ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ଶାନ୍ତି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ରାସ୍ତାରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି।

ବିଗତ ଦିନଗୁଡ଼ିକରେ ସରକାର ବିରୋଧୀ ସମାବେଶର ତୀବ୍ରତା ବଢ଼ିବା ସହିତ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି, ଫଳସ୍ୱରୂପ ବିରୋଧ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେ କହିଥିଲେ, “ଲଙ୍କାରେ ଭାବପ୍ରବଣତା ବଢ଼ୁଥିବାବେଳେ ମୁଁ ଆମର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ସଂଯମତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ, ହିଂସା କେବଳ ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଆମେ ଯେଉଁ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇଛୁ, ଏକ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମାଧାନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଯାହା ଏହି ପ୍ରଶାସନ ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ।”

ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଇନ୍ଧନର ଭୀଷଣ ଅଭାବ, ଆକାଶଛୁଆଁ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସରବରାହ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସରକାର ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

COVID-19 ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ହ୍ରାସ ହେତୁ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରାର ଅଭାବ ତଥା ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କୃଷିକୁ ୧୦୦% ଜୈବିକ କରିବା ପାଇଁ କୃତ୍ରିମ ସାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଗତ ବର୍ଷ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭଳି ଅଯଥା ପଦକ୍ଷେପ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ପାଇଁ ଦାୟୀ।

ବିଦେଶୀ ଅର୍ଥର ଘୋର ଅଭାବ ହେତୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପ୍ରାୟ ୫୧ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଦେଶୀ ଋଣ ଶୁଝିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି।

ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଦେଖି ବ୍ୟାପକ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋତାବାୟା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ କୁହାଯାଉଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.