ad
ଓଡ଼ିଶା

ଛତିଶଗଡର ପ୍ରଥମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ଯୋଗୀଙ୍କ ନିଧନ – ଜିଲ୍ଲାପାଳରୁ ରାଜନେତା ଏକ ନଜର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଛତିଶଗଡର ପ୍ରଥମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ଯୋଗୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଯୋଗୀ ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ହେବା ପରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ କୋମାରେ ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରୁ ଅକ୍ସିଜେନ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଆଜି ତାଙ୍କର ପୁନଃ ହୃଦ୍‌ଘାତ ଘଟିବାରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଟିମ୍ ଯୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଅଜିତ ଯୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସୁଧୁରି ନଥିଲା ଏବଂ ସେ ପରଲୋକ ଗମନ କରିସାରିଥିଲେ।

ଅଜିତ୍ ଯୋଗୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ବନ୍ଧ

ଯେତେବେଳେ ଅଜିତ ଯୋଗୀ ରାୟପୁରରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ପାଇଲଟ୍ ଥିଲେ। ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନ ଉଡାଉଥିଲେ। ସେତେବେଳେ କଲେକ୍ଟର ଅଜିତ ଯୋଗୀଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଥିଲା ରାଜୀବଙ୍କ ବିମାନ ରାୟପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ତାଙ୍କୁ ସୂଚିତ କରାଯାଉ ବୋଲି। ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ବିମାନ ରାୟପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଏବଂ ଅଜିତ ଯୋଗୀ ଘରୁ ଜଳଖିଆ ନେଇ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏହିପରି ଅଜିତ ଯୋଗୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ହୋଇ ହୋଇପାରିଥିଲେ।

କିଛି ବର୍ଷ ପରେ, ଯେତେବେଳେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ଯୁବ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ଯୁବକ ଆଦିବାସୀ ଚେହେରା ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା। ସେ ଏପରି ନେତା ଚାହୁଁଥିଲେ ଯିଏ ଛତିଶଗଡର ଲୋକମାନଙ୍କର ନାଡ଼ି ବୁଝିପାରୁଥିବ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବୁଝିପାରୁଥିବେ ସେତେବେଳେ ଅଜିତ ଯୋଗୀ ଇନ୍ଦୋରରେ କଲେକ୍ଟର ଥିଲେ। ଅଜିତ ଯୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଥିଲେ, ତାଙ୍କର ନାମ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଅଜିତ ଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ଚା ’ଜଳଖିଆକୁ ମନେ ପକାଇଲେ, ଏହା ପରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ନାମ ଉପରେ ମୋହର ମାରିଥିଲେ।

ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କାରଣରୁ ଅଜିତ ଯୋଗୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ମାଧ୍ୟମରେ ସିଧାସଳଖ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଅଜିତ ଯୋଗୀଙ୍କୁ ରାଜନୀତିରେ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ନେତା ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୧୯୮୫ ରେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ୧୯୮୬ ରେ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଜିତ ଯୋଗୀ ୧୯୮୬ ରୁ ୧୯୯୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଥିଲେ।

ଅନ୍ୟ ଏକ କଥା ହେଲା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଯେଉଁ ଚର୍ଚ୍ଚକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ସେହି ଚର୍ଚ୍ଚକୁ ରବିବାର ଦିନ ଯୋଗୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ପାଇଁ ଯାଉଥିଲେ। ଏହିପରି ଭାବରେ ଅଜିତ ଯୋଗୀ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ। ଅଜିତ ଯୋଗୀ ଏହା ପରେ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ସହ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ନେଇପାରିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ସହିତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟ ଗଠନ ହେଲା, ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ତାଙ୍କୁ ଦାୟୀତ୍ତ୍ୱ ଦିଆଗଲା।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top