Home Top News ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ: ଭାରତ ହେଲା ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତମ ଦୈନିକ...

ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ: ଭାରତ ହେଲା ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତମ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଶ

57

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଶନିବାର ଦିନ ଭାରତରେ ରେକର୍ଡ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ନୂଆ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସଂକ୍ରମଣ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ଏହା ସହିତ ଆମେରିକା ପରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦେଶ ହୋଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ଼ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ଦିନ ଭାରତରେ ମୋଟ ୧, ୫୨,୫୪୫ ନୂତନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି, ଯାହା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ୧.୪୫ ଲକ୍ଷ ସଂକ୍ରମଣ ତୁଳନାରେ ୫% ଅଧିକ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଦୈନିକ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ କରୋନା ରୋଗ ରିପୋର୍ଟ ହେଉଥିଲା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ତଳେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଏକ ସପ୍ତାହ ତଳେ କରୋନା ମାମଲାରେ ୫୦% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, କରୋନାର ଗୋଟିଏ ଦିନରେ, ସର୍ବାଧିକ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର (୯୮, ୭୯୫) ରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା।

ଶନିବାର ଦିନ, କରୋନା ମାମଲାରେ ରେକର୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଶନିବାର ଦିନ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୮୩୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୧୬ ରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁଠାରୁ ଅଧିକ ଅଟେ। କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ, ଏହି କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ତେବେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଲହର ତୁଳନାରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ ଅଟେ। ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ କରୋନାରେ ୧.୧ ମିଲିୟନ ସକ୍ରିୟ ସଂକ୍ରମଣ ରହିଛି।

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସଂକ୍ରମଣ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଆସୁଛି। ଶନିବାର ଦିନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୫୫, ୪୧୧ ଟି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୩୦୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଛତିଶଗଡରେ ୧୪, ୦୯୮ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୟୁପିରେ ୧୧, ୪୪୭ ସଂକ୍ରମଣ ରହିଥିଲା।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶନିବାର ବିହାରରେ ୩, ୪୬୯ ଟି ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ଼ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁଜୁରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ କରୋନା ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ୧୫ ଦିନ ଲକଡାଉନ୍‌ ହୋଇପାରେ, ଆଜି ବୈଠକରେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରନ୍ତି

ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବଢ଼ୁଥିବା ନୂଆ ମାମଲାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଆଗରେ ରହିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସତ୍ତ୍ୱେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ ଜାରି ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୁଣି ଥରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାର ଗତି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ୧୫ ଦିନର ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲଗାଯାଇପାରେ। ରବିବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ସହିତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସଂପର୍କରେ ଆଜିର ବୈଠକରେ ଏକ ଅନ୍ତିମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଶନିବାର ଦିନ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଥିଲେ।

ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସପ୍ତାହ ସାରା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ। ତେବେ ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି ଏହି ଲକଡାଉନ୍ କଠୋର ହେବ ନାହିଁ। ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସାଧାରଣ ପରିବହନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଯାଉ ନାହୁଁ କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଦୃଢ଼ କାରଣ ବିନା ଲୋକଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ସେହିପରି ଦୂର ଦୂରଗାମୀ ଟ୍ରେନ୍ କିମ୍ବା ବିମାନ ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ। ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ବସ୍ ଚଳାଚଳ ଜାରି ରଖିବା ପଛରେ ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଯେଉଁମାନେ ଟୀକାକରଣ, ପରୀକ୍ଷା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ନିଜ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଅତି କମରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଆବଶ୍ୟକ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ସୋମବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଶେଷ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ସେଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା କଠୋର ହେବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଶନିବାର ମଧ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୫୫, ୦୦୦ ୪୧୧ ନୂତନ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ଼ ହୋଇଛି। ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଯେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଠାରୁ ୩୦୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ୩୩ ଲକ୍ଷ ୪୩ ହଜାର ୯୫୧ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବାବେଳେ କରୋନା କାରଣରୁ ମୋଟ ୫୭ ହଜାର ୬୩୮ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଶନିବାର ବୈଠକ ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରବିବାର ଦିନ ଟାସ୍କଫୋର୍ସର ଏକ ବୈଠକ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.