Home Top News ଗତ ବର୍ଷ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ହାବିତୁଲ୍ଲା ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା, ପାକିସ୍ତାନ କରିଥିଲା ଷଡଯନ୍ତ୍ର

ଗତ ବର୍ଷ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ହାବିତୁଲ୍ଲା ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା, ପାକିସ୍ତାନ କରିଥିଲା ଷଡଯନ୍ତ୍ର

47

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଅନେକ ମାସର ରହସ୍ୟମୟ ବାତାବରଣ ପରେ ତାଲିବାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମୋ ନେତା ହାଇବତୁଲ୍ଲା ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦାକୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। ସିଏନ୍ଏନ୍-ନ୍ୟୁଜ୍ ୧୮ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ତାଲିବାନର ମୁଖ୍ୟ ଥିବା ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦା ୨୦୨୦ ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିଲା।

ତାଲିବାନର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଆମିର-ଅଲ-ମୁମିନିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନ୍ୟଦଳ ସମର୍ଥିତ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ହାବିତୁଲ୍ଲା ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦା ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, CNN-News18 ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ଯେ ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦା ପାକିସ୍ତାନର ଅଧୀନରେ ଅଛି କିମ୍ବା ଏହାର ସୈନ୍ୟଦଳ ଦ୍ୱାରା ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି।

ତାଲିବାନ ଶାସନ ଆସିବା ପରଠାରୁ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଜାରି ରହିଥିଲା

ବାସ୍ତବରେ, ଅଗଷ୍ଟରେ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିଥିବାରୁ ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦାକୁ ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତାଲିବାନ ଦ୍ୱାରା ବାରମ୍ବାର କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦା ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହା ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଆସିବେ। ବାସ୍ତବରେ, ହାବିତୁଲ୍ଲା ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଆଗରେ କେବେ ଦେଖା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ସେ ପରଦା ପଛରେ ଅପରେସନ କରୁଥିଲେ। ନ୍ୟୁୟର୍କ ପୋଷ୍ଟର ହୋଲି ମ୍ୟାକ୍ କେଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଅଖଣ୍ଡଜାଦାର ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପୁରୁଣା।

ତାଲିବାନ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଜବ

ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିବାନ ଶାସନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି, ଲୋକମାନେ ଏହାର ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଘଟିଲା ନାହିଁ, ଗୁଜବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା। ତାଲିବାନ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର ହେବାରେ ଲାଗିଲା ଯେ ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦା ଜୀବିତ ନୁହଁନ୍ତି?

୨୦୧୬ ରେ ଆମେରିକା ଡ୍ରୋନ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ତାଲିବାନ ମୁଖ୍ୟ ଅଖତର ମନସୁଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଅଖୁଣ୍ଡଜଡାଙ୍କୁ ମାନସୁରର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦା କାନ୍ଧାହାରର ଜଣେ ଧାର୍ମିକ ନେତା ଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ସାମରିକ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଧାର୍ମିକ ନେତା ଭାବରେ ଅଧିକ ଜାଣିଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ, ଅଖୁଣ୍ଡଜାଦା ହିଁ ଇସଲାମିକ ଦଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ହତ୍ୟା କିମ୍ବା ଚୋରି କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଫତୱା ଜାରି କରୁଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.