Home Top News କେବଳ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ସନ୍ତାନ ନୁହେଁ, ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ପୁଅର ରୋଜଗାରର ଅଂଶୀଦାର ଅଟନ୍ତି –...

କେବଳ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ସନ୍ତାନ ନୁହେଁ, ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ପୁଅର ରୋଜଗାରର ଅଂଶୀଦାର ଅଟନ୍ତି – କୋର୍ଟ

397

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୬-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଗୁଜୁରାଣଭତ୍ତା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଆୟ ଉପରେ କେବଳ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କିମ୍ବା ପିଲାମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ନୁହେଁ, ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଆୟର ଏକ ଅଂଶ ପାଇବେ। ଏହିପରି ଭାବରେ, ପତ୍ନୀ ଏବଂ ସନ୍ତାନଙ୍କ ପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପିତାମାତାଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି ବୋଲି କୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀ ତିସ୍ ହଜାରୀ କୋର୍ଟର ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ସେସନ୍ସ ଜଜ୍ ଗିରିଶ କାଥପାଲିଆଙ୍କ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ଆବେଦନକାରୀ ମହିଳାଙ୍କ ଆବେଦନ ଶୁଣିବା ପରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଆୟକର ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମାସିକ ଆୟ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଅଟେ।

କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିଲାଙ୍କର ଗୁଜୁରାଣପାଇଁ କେବଳ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଛି। ସ୍ୱାମୀ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ତାଙ୍କର ମାସିକ ଆୟ ୩୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ଏହି ରାଶି ମଧ୍ୟରୁ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଦୁଇ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତାଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଥିଲେ କୋର୍ଟ
ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଅଧିକାରୀ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାମୀ ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଆୟକର ଆକାଉଣ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ମାସିକ ଆୟ ମାତ୍ର ୩୭ ହଜାର ଟଙ୍କା। ଏଥିସହ, ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ପିତାମାତାଙ୍କ ଜୀବିକା ଏବଂ ରହିବା ଖର୍ଚ୍ଚ ବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତାର ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କର ସ୍ୱାମୀ ବହନ କରନ୍ତି। କୋର୍ଟ ଏହି ସତ୍ୟକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ପତ୍ନୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

କୋର୍ଟ, ଦରମାକୁ ୬ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କଲେ
କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ସମାଧାନ କରିବାବେଳେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦରମାକୁ ୬ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିପକ୍ଷ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଅଂଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପତ୍ନୀ, ପୁଅ, ମା ଏବଂ ବାପା ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଅଂଶ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆୟ ଅନୁଯାୟୀ ଗୁଜୁରାଣ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ କୋର୍ଟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପୁଅର ଅଂଶ ହେଉଛି ୧୨ ହଜାର ପାଞ୍ଚ ଶହ ଟଙ୍କା। ତେଣୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ଦଶ ତାରିଖରେ ନିଜ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପୁଅ ପାଇଁ ଗୁଜୁରାଣ ରାଶି ଦେବାକୁ ପଡିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.