Home Top News କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରର ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଲାଠିଚାର୍ଜ : ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫସଲର ଏମଏସପି ପାଇଁ ଦାବୀ କରୁଥିଲେ ଚାଷୀ

କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରର ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଲାଠିଚାର୍ଜ : ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫସଲର ଏମଏସପି ପାଇଁ ଦାବୀ କରୁଥିଲେ ଚାଷୀ

26

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬-୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ହରିଆଣାର କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରର ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଲାଟିଚାର୍ଜ କରିଛି ପୋଲିସ୍। ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫସଲର ଏମଏସପି ପାଇଁ ଦାବୀ କରୁଥିଲେ ଚାଷୀ। ଏ ନେଇ ଅନେକ ଚାଷୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।
ଏହି ପ୍ରକରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରଣଦୀପ ସିଂ ସୁରଜେୱାଲା ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତିଯେ,
“ଖଟ୍ଟର ସରକାର ଏକ “ଲାଠି ସରକାର” ହୋଇଯାଇଛି।
କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରର ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ଲାଟିଚାର୍ଜ ବିଜେପି-ଜେଜେପି ସରକାରଙ୍କ କଫନରେ କଣ୍ଟା ଭଳି କାମ କରିବ।
“ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫସଲର ଏମଏସପି ₹ ୬, ୪୦୦ କିନ୍ତୁ ଚାଷୀ ଫସଲକୁ ୪, ୦୦୦-୪, ୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ନ୍ୟାୟ ମାଗିବା ସମୟରେ ଲାଠିମାଡ଼ ଖାଇବାକୁ ପଡ଼ୁଛି।”
ଏହି ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ଆଉ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବ ନାହିଁ। କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରର ଶାହାବାଦରେ ସରକାରର ଲାଠିଚାର୍ଜ ଖଟ୍ଟର ସରକାରଙ୍କ ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଘୃଣାକୁ ଉଜାଗର କରୁଛି।

ଅପର ପକ୍ଷରେ କିସାନ ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତ ଟ୍ବିଟ କରି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତିଯେ, “ହରିୟାଣାର କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ହରିୟାଣା ପୋଲିସର ବଳ ପ୍ରୟୋଗ ଏକ ନିନ୍ଦନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ। ପୋଲିସ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା କୃଷକ ଓ କୃଷକ ନେତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ମୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ, ନଚେତ୍ ଆମେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବୁ।”

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦୀପେନ୍ଦର ହୁଡ଼ା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତିଯେ, “ଆଜି ପୁଣିଥରେ ଶାହାବାଦରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ କ୍ରୟକୁ ଏମଏସପି ପାଇଁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ହରିୟାଣାର କୃଷକ ବିରୋଧୀ ସରକାର ଲାଟିଚାର୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଛି। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ସରକାର କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ନଦାତାଙ୍କର ରକ୍ତ ବୁହାଇବ?

ସମସ୍ତ କୃଷକ ଏବଂ ନେତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ MSP ଉପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ କ୍ରୟ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ୍…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.