Home Top News କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ, ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ନିଜ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ...

କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ, ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ନିଜ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ

81

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୬ ଅଗଷ୍ଟ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଦେଶ ଛାଡି ପଳାୟନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଏକ ବଡ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ବିପଦକୁ ଅନୁଭବ କରି ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନିଜ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ନ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନରେ ରହିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛି।

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ଏହାର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଆବି ଗେଟ୍, ଇଷ୍ଟ ଫାଟକ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ଫାଟକରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ସୁରକ୍ଷା ବିପଦ କାରଣରୁ ତୁରନ୍ତ ଚାଲିଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ କାବୁଲ ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ନ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା। ବିମାନବନ୍ଦର ପରିସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଏକ ବଡ଼ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟିଶ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେମ୍ସ ହେପି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେ ବହୁତ ଦୃଢ ସୂଚନା ପାଇଛୁ ଏବଂ ତେଣୁ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଏକାଠି ନହେବାକୁ ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ବିଭାଗ ଏହାର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛି।

ବୁଧବାର ବେଲଜିୟମ କହିଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏହା ଆଉ ବିମାନ ପଠାଇବ ନାହିଁ। ୟୁରୋପୀୟ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସମେତ ବେଲଜିୟମ କାବୁଲରୁ ୧୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଫ୍ରାନ୍ସ ଗୁରୁବାର ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.