Home Top News କର୍ଫ୍ୟୁ ଏବଂ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଅର୍ଥନୀତିର ଗତି ମାନ୍ଦା : ନୂଆ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଆଣିବେ ସରକାର!

କର୍ଫ୍ୟୁ ଏବଂ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଅର୍ଥନୀତିର ଗତି ମାନ୍ଦା : ନୂଆ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଆଣିବେ ସରକାର!

124

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନାର ବଢୁଥିବା ମାମଲାରେ ଅର୍ଥନୀତିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଯେପରି ନଷ୍ଟ ନହୁଏ ସେଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନ୍ୟ ଏକ ରିଲିଫ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଆଣିପାରନ୍ତି। କରୋନା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟ ନାଇଟ କର୍ଫ୍ୟୁ ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ ପରି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଅର୍ଥନୀତିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ଯଦି ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଗରିବଙ୍କ ଜୀବିକାକୁ ବ୍ୟାହତ କରେ, ତେବେ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୬ ରୁ ମେ ୧୭ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ଏକ ଆର୍ଥିକ ଉତ୍ସାହ-କମ-ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଯାହାଦ୍ୱାରା କୋଭିଡ -19 ଦ୍ୱାରା ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଇପାରିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦.୯୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ସମୟ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ବିଭାଗ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି।

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶବ୍ୟାପୀ କଡା ଲକଡାଉନ୍ କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଶିଳ୍ପ, ବିଶେଷକରି ମାଇକ୍ରୋ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ (ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇ) ର ଯେକୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସରକାର ସହାୟତା କରିବେ। ତେଣୁ, ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ଜୀବିକା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ନାହିଁ।

କୋଭିଡ -19 ର ବିସ୍ତାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏହାର ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ବିସ୍ତାର କରିପାରିବେ। ଏହି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶିଳ୍ପ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ସେମାନଙ୍କ ବୟସ ନିର୍ବିଶେଷରେ, ଏଥିରେ କିଛି ଫରକ ପଡ଼େ ନାହିଁ ଏବଂ ଟୀକାକରଣର ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ଆଧାର କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ।

ଭାରତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଡ୍ରଗ୍ ନିୟାମକ ଦ୍ୱାରା ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍ ଭି ଟିକାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କଠାରୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୂଚନା ଲୋଡିଛି। ନିବେଶ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସରକାର ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ରିଲିଫ୍ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.