Home Coronavirus Outbreak କରୋନା ପାଇଁ ନୂଆ ଔଷଧ! ‘AAYUDH ଆଡଭାନ୍ସ’ ଏବେ ବଜାରରେ, ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା...

କରୋନା ପାଇଁ ନୂଆ ଔଷଧ! ‘AAYUDH ଆଡଭାନ୍ସ’ ଏବେ ବଜାରରେ, ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଭୂତାଣୁକୁ ମାରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି

118

ଅହମ୍ମଦାବାଦ ୧୯-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ସାରା ବିଶ୍ୱରେ COVID-19 ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସିଛି। ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଦୁଇଟି ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କରାଯାଇଥିବା ପରୀକ୍ଷଣରେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ‘AAYUDH ଆଡଭାନ୍ସ’ ଔଷଧ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ, ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ AAYUDH ଆଡଭାନ୍ସ ନେଉଥିବା ରୋଗୀମାନେ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି।

‘କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନାହିଁ

‘AAYUDH ଆଡଭାନ୍ସ’ର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ନାହିଁ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଉଛି। ସମସ୍ତ COVID-19 ରୋଗୀ ଯେଉଁମାନେ ‘AAYUDH ଆଡଭାନ୍ସ’ ସହିତ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କର COVID-19 ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିବ୍ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ଜ୍ୱର, କାଶ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଭଳି ଲକ୍ଷଣରେ ବହୁତ ଉନ୍ନତି ଘଟିଥିଲା।

‘ସମସାମୟିକ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍’ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, AAYUDH କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ଆଡଭାନ୍ସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅଫ୍ କେୟାର ପୂରଣ କରେ। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସୂଚନା, ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲ୍ଥ, ଆମେରିକାର ୱେବସାଇଟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିଲା

ଏହି ଔଷଧର ପ୍ରଥମ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ ରେ ଶ୍ରୀମତୀ ଏନ୍ଏଚ୍ଏଲ୍ ନାଗର ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ SVPIMSR, ଏଲିସବ୍ରିଜ୍, ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ କରାଯାଇଥିଲା।ଦ୍ୱିତୀୟ ପରୀକ୍ଷା ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ସୋଲା, ଜିଏମଆରଏସ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲରେ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା COVID-19 ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନର ସଫଳ ଫଳାଫଳ ପରେ, ବଡ଼ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ, ସାମାନ୍ୟ ଅଧିକ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏବଂ ପରେ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥତା ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଦିନକୁ ଚାରିଥର AAYUDH ଆଡଭାନ୍ସର ମାତ୍ରା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନେ କେବଳ ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ।

ବଜାରରେ ଦୁଇଟି ଉତ୍ପାଦ

ଏଥିସହ ଟ୍ରାନ୍ସଲେସନାଲ ହେଲଥ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ (THSTI) – ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗ, ଭାରତ ସରକାର ରେମେଡିସଭିର ଅପେକ୍ଷା ୩ ଗୁଣ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି। ଗୁଜୁରାଟରେ ନିର୍ମିତ ‘AAYUDH ଆଡଭାନ୍ସ’ ହେଉଛି ଏକ ତରଳ ଯାହାକି ୨୧ ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦର ନିର୍ବାହ ଧାରଣ କରିଥାଏ।ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଶାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଏହି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ମାନବ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ନିରାପଦ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ। ଏହାକୁ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଇଲ୍ କମ୍ପାନୀର ଦୁଇଟି ଉତ୍ପାଦ ଅଛି।

କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘AAYUDH ଆଡଭାନ୍ସ’ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ‘AAYUDH ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ’।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.