Home Coronavirus Outbreak କରୋନା କାଳରେ ପିତାମାତା ଉଭୟଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅପିଲ୍‌

କରୋନା କାଳରେ ପିତାମାତା ଉଭୟଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅପିଲ୍‌

14

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦେଶରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସଂକ୍ରମଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବ୍ୟାପୁଛି। ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ପରିବାର ହରାଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ନିରୀହ ପିଲାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରୁ ପିତାଙ୍କ ଛାୟା ଉଠିଯାଇଛି, କିମ୍ବା ଭୂତାଣୁ ଉଭୟଙ୍କୁ ଗିଳି ଦେଇଛି। ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଟୁଇଟ୍ କରି ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ‘ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କିଛି ଶିଶୁଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି, ଯିଏକି କରୋନାରେ ଉଭୟ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ କେହି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ଜିଲ୍ଲାର ପୋଲିସ କିମ୍ବା ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ସମିତିକୁ ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଚାଇଲ୍ଡଲାଇନ ୧୦୯୮ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଆଇନଗତ ଦାୟିତ୍ୱ।’

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଇନଗତ ଭାବେ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ, ନଚେତ୍ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ନାମରେ ପିଲାମାନଙ୍କ କାରବାର କରାଯିବା ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିବ। ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାନ୍ତୁ। ଯଦି ତୁମେ ଏପରି କୌଣସି ଶିଶୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବେ ତେବେ ପୋଲିସ, ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ କମିଟି କିମ୍ବା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍ ୧୦୯୮ କୁ ଜଣାନ୍ତୁ। ‘

‘ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଫଟୋ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ’

ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆହୁରି ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି, ‘ଦୟାକରି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏପରି ପିଲାମାନଙ୍କର ଫଟୋ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ବିବରଣୀ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ବଦଳରେ ପୋଲିସ, ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ କମିଟି କିମ୍ବା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍ ୧୦୯୮ କୁ ଜଣାନ୍ତୁ।’

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.