Home Coronavirus Outbreak କରୋନାରେ ୪ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ବାପା, ଏବେ ମା’ ବି ଚାଲିଗଲେ, ଶବ ସଂସ୍କାର...

କରୋନାରେ ୪ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ବାପା, ଏବେ ମା’ ବି ଚାଲିଗଲେ, ଶବ ସଂସ୍କାର କରିବାକୁ ପଇସା ନଥିଲା, ଭୟରେ ଆସିଲେନି ସାହି ପଡ଼ିଶା, ଏକୁଟିଆ ଗାତ ଖୋଳି ଶବକୁ ପୋତି ଦେଲା ଝିଅ

108

ଆରାରିଆ/ବିହାର ୮-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି। ଏପରିକି ପରିବାରର ବାପା-ମା’ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଯାଉଛନ୍ତି। କେବେ କେବେ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଦେଖିବାକୁ କିମ୍ବା ଶୁଣିବାକୁ ମଧ୍ୟ ମିଳୁଛିଯେ, ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଭୟରେ ଗାଁ ତଥା ସମାଜର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଯୋଗ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ପରି ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି ବିହାରର ଅରାରିଆରେ। ୪ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବାପା ବିରେନ୍ଦ୍ର ମେହେଟ୍ଟା (୪୦)ଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା ଏବେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଦେବୀ (୩୨) ଙ୍କର କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ମା ଏବଂ ବାପାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ତିନି ଜଣ ଛୋଟଛୋଟ ପିଲା ମିଳିତ ଭାବରେ ମାତାଙ୍କର ଶେଷ ସଂସ୍କାର କରିଥିଲେ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ବିହାରର ଆରାରିଆ ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ, ଚାରି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେତୁ ଜିଲ୍ଲାର ରାନିଗଞ୍ଜରେ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ରାଣୀଗଞ୍ଜ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ବିଷ୍ଣୁପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଘଟଣାର ସବୁଠାରୁ ଦୁଃଖଦ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ତିନି ଛୋଟ ପିଲା ମା ଏବଂ ବାପା ଚାଲିଯିବା ପରେ ନିଜ ମା’ଙ୍କ ଶରୀରର ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ମୃତକଙ୍କ ବଡ ଝିଅ ସୋନି କୁମାରୀ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ମୃତଦେହକୁ ଖାଲଖୋଳି ପୋଡି ଦେଇଥିଲେ।

ସୂଚନାମତେ ବିଷ୍ଣୁପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୱାର୍ଡ -୭ ରେ ରହୁଥିବା ବିରେନ୍ଦ୍ର ମେହେଟ୍ଟା (୪୦) ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଦେବୀ (୩୨) ଫାର୍ବିସଗଞ୍ଜରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୮ ରେ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ତଦନ୍ତରେ ଉଭୟ ପଡିଟିଭ ବୋଲି ଜଣାପଡିତିଲେ। ଏହା ପରେ ଉଭୟ ପୁର୍ନିଆର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସୋମବାର ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ବିରେନ୍ଦ୍ର ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣିୟାରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରାଯାଇଥିଲା। ପତ୍ନୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଦେବୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଥିଲା। ଟଙ୍କା ଅଭାବରୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଘରକୁ ଆସିଯାଇଥିଲେ। ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଦେବୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବା କାରଣରୁ ପରିବାର ବୁଧବାର ଦିନ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆଣିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ରାନିଗଞ୍ଜ ରେଫରାଲ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ଫାର୍ବିସଗଞ୍ଜ କୋଭିଡ କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିଲା, ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ମାଧେପୁରା ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ମଧୁପୁରା ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରିୟଙ୍କା କୁମାରୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପିପ୍ରା ନିକଟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

PPE କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ମା’ର ଶରୀରକୁ ପୋତିଲା ଝିଅ

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଗାଁକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଗାଁ ଏବଂ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ମା ଏବଂ ବାପା ମୁଣ୍ଡରୁ ଉଠିବା ପରେ ତିନି ଛୋଟ ପିଲା ମିଳିତ ଭାବରେ ମାତାର ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରିଥିଲେ। ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ବଡ଼ ଝିଅ ସୋନି କୁମାରୀ ଏକ ଗାତ ଖୋଳିବା ସହ ନିଜେ ଏକ ପିପିଏ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ମା’ଙ୍କ ଶବକୁ କବର ଦେଇ ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.