Home Top News କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କୁ ଅନୌପଚାରିକ ଭାବେ ଭେଟୁଛନ୍ତି ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର, କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେବା ଉପରେ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା...

କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କୁ ଅନୌପଚାରିକ ଭାବେ ଭେଟୁଛନ୍ତି ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର, କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେବା ଉପରେ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଜୋର୍‌

35

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଅନୌପଚାରିକ ଭାବରେ ଆସନ୍ତା ଦିନରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜ୍ୟର କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି, କାରଣ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ନେଇ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସୂତ୍ରରୁ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ସେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବା କେତେକ ରାଜ୍ୟର ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦୁଇ ଥର କିଶୋରଙ୍କୁ ଭେଟିଥିବା ଗୁଜୁରାଟ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭରତ ସିଂ ସୋଲାଙ୍କି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଭଲ ଯୋଜନା ଅଛି।

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଗୁଜୁରାଟରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ସୋଲାଙ୍କି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ଏକ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିଯୋଗୀ, କାରଣ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟ୍‌ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

କିଶୋରଙ୍କୁ ଭେଟିଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ଭିରାପ୍ପା ମୋଇଲି, ଯିଏ କିଶୋରଙ୍କୁ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିସାରିଛନ୍ତି।

ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନରେ କିଶୋରଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ଅନେକ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ବିଭାଜିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କେହି ବିରୋଧ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ସେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ କ୍ଷମତା ବିନା ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଦଳରେ ତାଙ୍କ ମତକୁ ବିଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ, କିନ୍ତୁ ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ରାଜ୍ୟ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମତ ରହିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଲଗାତାର ଦୁଇଟି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ହାରିଯିବା ପରେ ଦଳ ଗଠନରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ୱାର୍କିଂ କମିଟି (ସିଡବ୍ଲୁସି) ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରୁଛି।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ CWC ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଅମ୍ବିକା ସୋନି ଏ କେ ଆଣ୍ଟୋନି ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ (ସଂଗଠନ) କେ. ବେଣୁଗୋପାଳଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ସକ୍ରୀୟ କରାଯାଇଛି।

ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ କେଉଁ ଭୂମିକା ଦେଇପାରେ ତାହା ସୋନି, ଆଣ୍ଟୋନି ନେତାମାନଙ୍କୁ ଅନୌପଚାରିକ ଭାବେ ପଚାରି ବୁଝୁଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.