Home Top News ଋଷର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ – ବିଶ୍ୱରେ ପୁଣି ଆସିପାରେ ‘ବ୍ଲାକ୍ ଡେଥ୍’ ନାମକ ମହାମାରୀ

ଋଷର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ – ବିଶ୍ୱରେ ପୁଣି ଆସିପାରେ ‘ବ୍ଲାକ୍ ଡେଥ୍’ ନାମକ ମହାମାରୀ

146

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୨ -୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଋଷର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତର ବିଶ୍ୱକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଶୀଘ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ନହୁଏ, ତେବେ ବବୁନିକ୍ ପ୍ଲେଗ୍ (Bubonic Plague) ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଋଷର ଡାକ୍ତର ଆନ୍ନା ପପୋଭା କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଆମେ ଦେଖୁଛୁ ଯେ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ପରିବେଶ ଉପରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନ୍ଥ୍ରୋପୋଜେନିକ୍ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ପ୍ଲେଗ୍ ହଟସ୍ପଟ୍ ର ସୀମା ବଦଳୁଛି।’ ଆଜିର ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ଏହା ଅନ୍ୟତମ ବିପଦ। ”

ବବୁନିକ୍ ମହାମାରୀ କ’ଣ?

ୟର୍ସିନିଆ ପେଷ୍ଟିସ୍ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ନାମକ ଏକ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ବବୁନିକ୍ ପ୍ଲେଗ୍ ହୁଏ। ଏହା ପ୍ରଥମେ ମୂଷାମାନଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଯେତେବେଳେ ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଏ, ଗୋଟିଏ ପୋକ ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ନେଇଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ଏହା ମଣିଷକୁ କାମୁଡ଼େ, ଏକ ସଂକ୍ରାମକ ତରଳ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ। ତା’ପରେ ଏହା ଲସିକା ଗ୍ରନ୍ଥି ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ। ଏହି କାରଣରୁ ଆଙ୍ଗୁଠିଗୁଡ଼ିକ କଳା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ 0ଘୁରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ବବୁନିକ୍ ପ୍ଲେଗ୍ ଶରୀରରେ ଉଚ୍ଚ ଜ୍ୱର, ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ନାଡିର ଗତି ସୃଷ୍ଟି କରେ।

୬୦% ଜନସଂଖ୍ୟା ବ୍ଲାକ୍ ଡେଥ୍ ଦ୍ୱାରା ସଫା ହୋଇଯାଇଥିଲା

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହି ମହାମାରୀରେ ୨୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ବ୍ଲାକ୍ ଡେଥ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା, ୟୁରୋପର ଜନସଂଖ୍ୟାର ୬୦% ସେହି ସମୟରେ ସଫା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ନିକଟ ଅତୀତରେ ଋଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି ରୋଗ ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱକୁ ତିନିଥର ଆକ୍ରମଣ କରିସାରିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.