ad
ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ

ଆମେରୀକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ପତ୍ନୀ ମିଲେନିଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ- ଘୋଷଣା ପରେ, ଦୁନିଆରେ ସେୟାର ବଜାର ଖସିଲା

Image credit Google Search cnbc com

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମେଲାନିଆ ଟ୍ରମ୍ପ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପରାମର୍ଶଦାତା ହୋପ ହିକ୍ସ କରୋନାଭାଇରସ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଲେଡି ମେଲାନିଆ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କରାଯାଇଥିଲା।

ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ନିଜକୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନ୍ କରିଥିଲେ।
ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କରୋନା ସକରାତ୍ମକ ଖବର ପାଇବା ପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ବହୁତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି।
– ଜାପାନର ଅଗ୍ରଣୀ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ନିକ୍କେଇରେ ୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।
– ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର S&P / ASX 200 ରେ ମଧ୍ୟ ୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।
– ଡୋ ଜୋନ୍ସ ଫ୍ୟୁଚରରେ ମଧ୍ୟ ୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।
– ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଅର୍ଥାତ୍ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ସୋମବାର ଅର୍ଥାତ୍ ୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସେୟାର ବଜାର ଖୋଲିବ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଜିର ହ୍ରାସର ପ୍ରଭାବ ସୋମବାର ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ହୋପ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ କାମ୍ପେନ୍ ରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲେ। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ହୋପ ବିମାନରେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସହ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ। ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଟ୍ରମ୍ପ ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟ୍ରମ୍ପ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ହୋପ୍ ହିଙ୍କସ୍ ବିନା ବିରତିରେ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଥିଲେ। ସେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ମୁଁ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଲେଡି (ମେଲାନିଆ ଟ୍ରମ୍ପ) କରୋନା ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ। ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ନିଜକୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନ୍ ରେ ଅଛୁ।

ଗୁରୁବାର (୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦) ରେ, ୩୦-ସେୟାର BSE ସେନ୍ସେକ୍ସ (ସେନସେକ୍ସ) ୬୨୯.୧୨ ପଏଣ୍ଟ ଶକ୍ତି ସହିତ ୩୮, ୬୯୭.୦୫ ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା।

ଅନ୍ୟ ପଟେ, NSE ର ୫୦-ସେୟାର ନିଫ୍ଟି (ନିଫ୍ଟି) ୧୬୯.୭୦ ପଏଣ୍ଟ ଶକ୍ତି ସହିତ ୧୧, ୪୧୭.୨୫ ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top