Home Top News ଆମେରିକାରେ ପିଏମ ମୋଦୀ : ଆମେରିକା ଏହି ସଶସ୍ତ୍ର ଡ୍ରୋନ୍ ରେ ବିନ୍ ଲାଡେନକୁ ମାରିଥିଲା,...

ଆମେରିକାରେ ପିଏମ ମୋଦୀ : ଆମେରିକା ଏହି ସଶସ୍ତ୍ର ଡ୍ରୋନ୍ ରେ ବିନ୍ ଲାଡେନକୁ ମାରିଥିଲା, ଭାରତ ଡ୍ରୋନ୍ ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଚିନ୍ତିତ ହେଲେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ

164

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଆମେରିକା ଗସ୍ତ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। କାରଣ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନକୁ ଜଣାଇବ। ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନରୁ ବଢୁଥିବା ବିପଦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜର ସାମରିକ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି। ରୁଷିଆ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ବିମାନ ଚୁକ୍ତି ପରେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆମେରିକାରୁ ସଶସ୍ତ୍ର ଡ୍ରୋନ କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଭାରତ ଆମେରିକାରୁ ଏପରି ୩୦ ଟି ଡ୍ରୋନ୍ କିଣୁଛି, ଯାହା ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବ। ଏହି ଡ୍ରୋନଗୁଡ଼ିକର ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ଜାହାଜରେ ଯୋଗଦେବା କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଚାଲିଛି।
ସର୍ବଶେଷରେ, MQ-9 Reaper / Predator Bee Drones କ’ଣ? ଏହାର ବିଶେଷତା କ’ଣ? ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ କାହିଁକି ଚିନ୍ତିତ?

ଏହି ଆମେରିକୀୟ ଡ୍ରୋନର ବୈଶିଷ୍ଟ ଗୁଡିକ ଜାଣନ୍ତୁ

୧- ଓସାମା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଚକ୍ଷୁରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ନଥିଲା

ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ବାହିନୀରେ ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ଗୁଡିକ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ। ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ଆମେରିକାରୁ ୩୦ ଟି ଡ୍ରୋନ୍ କିଣୁଛି। ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଅନେକ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି। ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଅନେକ ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି। ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେରିକା ସେନା ଅଲ କାଏଦାର ଭୟାନକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନକୁ ଖୋଜି ପାଇଥିଲା। ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ସହିତ ଆମେରିକା ଅନେକ ଯୁଦ୍ଧ ଜିତିଛି। ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ ସେନାରେ ଏତେ ସଫଳ ହୋଇଛି ଯେ ଏହା ଶତ୍ରୁକୁ ଏପରି ଭାବରେ ଆଘାତ କରେ ଯେ ଏହା ବଞ୍ଚିବାର କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଛାଡି ନଥାଏ।

୨- ୧୭୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଭାର ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ।

ଏହି ଡ୍ରୋନଗୁଡିକ ଲଗାତାର ଦୁଇ ଦିନ ଉଡ଼ିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି। ଏହା ସହିତ ୧୭୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଭାର ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ଏହି ସଶସ୍ତ୍ର ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ସହ ଚାଲିଥିବା ସୀମା ଟେନସନକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ। ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ କହିପାରିବ ଯେ ଆମର ଏପରି ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି ଯାହା ଜାଣିଶୁଣି ସେମାନଙ୍କ ଡିଜାଇନ୍ ନଷ୍ଟ କରିବ।

୨- ଡ୍ରୋନର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨୧, ୮୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କା।

ଭାରତ ଆମେରିକା ଠାରୁ MQ-୯ ରେପର୍ / ପ୍ରିଡେଟର ବି ଡ୍ରୋନ୍ କିଣୁଛି। ଏହି ଡ୍ରୋନର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨୧, ୮୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଭାରତରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆମେରିକାରୁ ଏହି ଡ୍ରୋନ୍ କିଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ଜାହାଜରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ହଁ, ଏହି ଚୁକ୍ତି ପରେ ଭାରତର ସାମରିକ ଶକ୍ତିରେ ଏକ ବଡ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଡ୍ରୋନଗୁଡିକ ଭାରତ ସୀମାରେ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ।

– ଚୀନ୍ ସହିତ ସୀମା ବିବାଦ ପରେ ଦୁଇଟି ଡ୍ରୋନ୍ ଲିଜ୍ ନେଇଥିଲା

ଗତ ବର୍ଷ ଚୀନ୍ ସହିତ ଭାରତ ସୀମା ବିବାଦ ସମୟରେ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୀମା ତଦାରଖ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର MQ-୯ ପ୍ରିଡେଟର ଡ୍ରୋନ୍ ଲିଜ୍ ଦେଇଥିଲା। ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ଉଭୟ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ରୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ଆମେରିକାରୁ ଆସୁଥିବା ଡ୍ରୋନଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ସହିତ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଭାରତର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗକୁ ମଧ୍ୟ ତଦାରଖ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ସୀମାରେ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜନ କରାଯିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.