Home Top News ଆପଣଙ୍କର ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ସ୍ଵୟଂ ଚାଲିତ ଭାବରେ ECS ଦେୟ ,ଏପ୍ରିଲ୍ ଠାରୁ ବିଫଳ ହୋଇପାରେ,...

ଆପଣଙ୍କର ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ସ୍ଵୟଂ ଚାଲିତ ଭାବରେ ECS ଦେୟ ,ଏପ୍ରିଲ୍ ଠାରୁ ବିଫଳ ହୋଇପାରେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଆରବିଆଇ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି

50

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆପଣ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ୟୁଟିଲିଟି ବିଲ୍ ପାଇଁ ରିକରିଂ ଅଟୋ-ଡେବିଟ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସେଟ୍ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିପାରେ। ଆପଣଙ୍କର ଅଟୋ-ଡେବିଟ୍ ଦେୟ ୧ଏପ୍ରିଲରୁ ବିଫଳ ହୋଇପାରେ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଡେବିଟ୍ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ବାରମ୍ବାର ଦେୟ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ (AFA) ଲାଗୁ କରିବାର ନୂତନ ନିୟମାବଳୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ଯେଉଁମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ୟୁଟିଲିଟି ବିଲ୍, OTT (ଓଭର-ଟପ୍) ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ସବସ୍କ୍ରିପସନ୍ ଭଳି ସେବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଅଟୋ-ଡେବିଟ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସେଟ୍ ଅପ୍ କରିଛନ୍ତି, ଦେୟ ହେତୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି।

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (IAMAI) ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ, ଏପ୍ରିଲ ୧, ୨୦୨୧ ରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାହକ ଇ-ମାଣ୍ଡେଟ୍ ସହିତ ବିଫଳ ହୋଇପାରନ୍ତି, କାରଣ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇ-ମାଣ୍ଡେଟ୍ ପଞ୍ଜିକରଣ, ଟ୍ରାକିଂ, ସଂଶୋଧନ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଆରବିଆଇ ନିୟମାବଳୀ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି। କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁସରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ।

ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର କାରବାର ପାଇଁ ଅଟୋ-ଡେବିଟ୍ ଦେୟ ସୁବିଧା

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କ୍ରେଡିଟ ଏବଂ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଇ-ମାଣ୍ଡେଟ୍ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ), ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ କହିଛି। ଏହି ସୁବିଧା ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର କାରବାର ପାଇଁ ଥିଲା। ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଦେୟ ବିକଳ୍ପ ପାଇଁ ଇ-ମାଣ୍ଡେଟର ସୁବିଧା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ। ଆରବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେୟ କାରବାର ପାଇଁ ଡେବିଟ୍ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ଇ-ମାଣ୍ଡେଟ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ମଞ୍ଜୁର କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ସୁବିଧା କେବଳ କାରବାର ରେକର୍ଡିଂ ପାଇଁ।

୨ ହଜାର କୋଟିର ଦେୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ

ଅଟୋ-ଡେବିଟ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସୁବିଧା ବିଫଳ ହେତୁ ୨୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ।ଏମଏସଏମଇ ଏବଂ କର୍ପୋରେଟରଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଡ, ୟୁଟିଲିଟି ବିଲ, OTT ଏବଂ ମିଡିଆ ସବସ୍କ୍ରିପସନ୍ ଭଳି ସେକ୍ଟର ସମେତ ୨୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଦେୟ ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ରେ ଶେଷ ତାରିଖ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି

ଇ-ମାଣ୍ଡେଟ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରିପେଡ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଉପକରଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏବଂ ପ୍ରାଧିକୃତ କାର୍ଡ ପେମେଣ୍ଟ ନେଟୱାର୍କକୁ ଆରବିଆଇ ଦୁଇଟି ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିଛି, ଏହାର ସମୟସୀମା ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ଶେଷ ହେବ।

ନୂତନ ନିୟମ କ’ଣ?

ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେୟ କଟାଯିବାର ୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପଠାଇବ ଏବଂ ଗ୍ରାହକ ଏହାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପରେ ହିଁ କାରବାର ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ୫୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ବାରମ୍ବାର ଦେୟ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏକ ଥର ପାସୱାର୍ଡ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ।

IAMAI କହିଛି ଯେ ଶିଳ୍ପ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକାଂଶ ଅନୁସୂଚିତ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଏହି ସୁବିଧା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ସାମର୍ଥ୍ୟ ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ, ଇକୋସିଷ୍ଟମର ଅନ୍ୟ ଅଂଶୀଦାରମାନେ ଯେପରିକି ଗ୍ରାହକ ଏବଂ କାର୍ଡ ନେଟୱାର୍କ ଏହି ସର୍କୁଲାରଗୁଡିକ ଅଧୀନରେ ସେମାନଙ୍କର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି।ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଅନେକ ସେବା ପାଇଁ ଡେବିଟ୍ କିମ୍ବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ମାସିକ ବାରମ୍ବାର ଦେୟ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ବିଫଳ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏହି ବିକଳ୍ପ ନ ପାଇଛନ୍ତି।

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ

ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ଭଳି ବ୍ୟାଙ୍କ ସେମାନଙ୍କ ନେଟୱାର୍କ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କୁ ପେମେଣ୍ଟ ରେକର୍ଡିଂ ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ଅକ୍ଷମତାକୁ କହିଛନ୍ତି। ବିକ୍ରେତାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦେୟର ବିକଳ୍ପ ପଦ୍ଧତି ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.