ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ

ଆଜି ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସ World Health Day 2018: ଜାଣନ୍ତୁ 7 ଅପ୍ରେଲ କୁ କ’ଣ ପାଇଁ ମନାଯାଉଛି ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସ, କ’ଣ ‘ହେଲ୍ଥ ଡେ’ ମନାଇବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ

World Health Day 2018: ଏହି ବର୍ଷ WHO ନେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସର ଥିମ୍ ୟୁନିଭର୍ସାଲ ହେଲ୍ଥ କଭରେଜ ରଖାଯାଇଛି। ତା’ ଅନୁଯାୟୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ସଚେତନ ରଖିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅଟେ।

ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ 7 ଅପ୍ରେଲରେ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସ ରୂପରେ ମନାଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିଜର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବା ପାଇଁ ସନ୍ଦେଶ ଦେଆ ଯାଉଛି ତଥା ସରକାରଙ୍କୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନୀତିଗୁଡ଼ିକର ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ତଥା ତାହାର ଠିକ ଭାବରେରେ କ୍ରିୟାନ୍ଵୟନ ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ କରା ଯାଉଛି। ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଏହି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସ ଉପରେ ଏକ ଥିମ୍ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରିଥାଏ। ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଥିମ୍ ଅବସାଦର ସମସ୍ୟା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବର୍ଷ WHO ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସର ଥିମ୍ ୟୁନିଭର୍ସାଲ ହେଲ୍ଥ କଭରେଜ ରଖାଯାଇଛି। ତା’ ଅନୁଯାୟୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ସଚେତନ ରଖିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅଟେ। ତା’ ବ୍ୟତୀତ ଦୁନିଆର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିନା କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସାମନାରେ କିପରି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇପାରିବ ଏହି ବର୍ଷର ଥିମ୍ ର ପ୍ରମୁଖ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅଟେ।

କ’ଣ ପାଇଁ ମନାଉଛି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସ:

ସମଗ୍ର ଦୁନିଆର ଲୋକମାନଙ୍କର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ତରକୁ ସୁଧାରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ 7 ଅପ୍ରେଲକୁ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସ ମନାଇଥାଏ। ଚେଷ୍ଟା ହୋଇଥାଏ କି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ସସ୍ତାରେ ଭଲ ଚିକିତ୍ସାର ସୁବିଧା ମିଳୁ। ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ପୋଲିଓ, ନେତ୍ର ହୀନତା, ହୃଦ୍ ରୋଗ, କୁଷ୍ଠ, ଟିବି, ମେଲେରିଆ, ଏଡ୍ସ ପରି ଭୟାନକ ରୋଗର ଶିକାର ଅଟନ୍ତି। ଏପରି ଏହି ରୋଗୀମାନଙ୍କର ବାସ ତଥା ଏମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସାର ସମୁଚିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଦି ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ଏବଂ ସତର୍କତା ମଧ୍ୟ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସର ପ୍ରମୁଖ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସାମିଲ ଅଟେ। ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁସାରେ ଶାରୀରିକ, ମାନସିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ରୂପରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହେବା ହିଁ ମାନବ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟର ପରିଭାଷା ଅଟେ।

ଆଜିର ଦିନରେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରଶିଦ୍ଧ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବାଲୁକା କଳା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଦିବସ ଉପରେ ଆଲୋକ ପାତ କରିଛନ୍ତି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top