ଓଡ଼ିଶା

ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ଟାଉନହଲର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ

ସମ୍ବଲପୁର, ୬/୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) – ସମ୍ବଲପୁର ସହରରେ ବଡ଼ଧରଣର ସଭାସମିତି ପାଇଁ ସ୍ଥାନାଭାବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପୌର ସନ୍ତରଣାଗାର ନିକଟସ୍ଥ ଏସଡ଼ିଏ ପଡ଼ିଆରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ୧୦୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଟାଉନହଲର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଖୁବ୍ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ହାସଲ କରିଥିବା ଯୋଗ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ୧ ଏକଡ଼ ୧୪ ଡିସିମିଲ ଜମିରେ ବିକଶିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଟାଉନହଲ ପାଇଁ ୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି। ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ ଏଥିପାଇଁ ଅନୁଦାନ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟାଉନହଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଚାରିମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ହେବ। ପ୍ରଥମ ମହଲାରେ ଟାଉନହଲ, ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଲାରେ ମାର୍କେଟ ଏବଂ କମର୍ସିଆଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ରହିବ। ତଳ ମହଲାକୁ କେବଳ ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ତଳ ଓ ପ୍ରଥମ ମହଲା (ଟାଉନହଲ) ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଲାକୁ ସମ୍ବଲପୁର ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଏସଡ଼ିଏ) ନିର୍ମାଣ କରିବ। ଏବେ ଏଠାରେ ଥିବା ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକୁ ଏହି ଟାଉନହଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଉତ୍ତାରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ। ଏବେ ଏଠାରେ ଥିବା ପଡ଼ିଆର ଚାରିପଟେ ଏସଡ଼ିଏର ୨୭ଟି ଦୋକାନ ରହିଛି। ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନିର୍ମାଣ ଉତ୍ତାରୁ ଏସଡ଼ିଏ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ପରିଚାଳନା କରିବ। ଗତବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଏହି ଟାଉନହଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ପାଇଁ ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର କୁମାର ମହାନ୍ତି, ବିଧାୟିକା ଡା. ରାସେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା, ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଭୂମିପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top