ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ

ଆଫ୍ରିକାକୁ ୯ ୱିକେଟ୍ ରେ ହରାଇଲା ଭାରତ: ଆଫ୍ରିକା ଏପରି ହାରିନଥିଲା କେବେ ! – ଭାରତ ସିରିଜ୍ ରେ 2-0 ରେ ଆଗରେ

ସେଞ୍ଚୁରିଆନ ୪-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସେଞ୍ଚୁରିଆନରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଫିକାକୁ ୯ ୱିକେଟ୍ ରେ ହରାଇ ଛଅଟି ମ୍ୟାଚ୍ ର ୱାନଡେ ସିରିଜ୍ ରେ 2-0 ଆଗରେ ଅଛି। ସୁପର ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ ପାର୍କ ର ମୈଦାନରେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଏବଂ ଯୁଜଭେଦ୍ର ଚହଲଙ୍କର ଧମାକାଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର କ୍ୟାପଟେନ୍ ବିରାଟ କୋହଲୀ ଏବଂ ଶିଖର ଧବନଙ୍କର ତୋଫାନୀ ବ୍ୟାଟିଂ ଭାରତୀୟ ଟିମକୁ 20.3 ଓଭରରେ ହିଁ 177 ବଲ୍ ରହିଥାଇ ବିଜୟ ଦେଇଥିଲେ।

ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଟସ ହାରିକରି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକାର ଟିମ 32.2 ଓଭରରେ 118 ରନରେ ହିଁ ଅଲ ଆଉଟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ବିଜୟ ପାଇଁ 119 ରନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ସହଜ ଟାରଗେଟକୁ ପିଛା କରିବାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ 20.3 ଓଭରରେ 119 ରନ ବନାଇ 9 ୱିକେଟ୍ ରେ ବିଜୟ ଲାଭ କଲା। ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ତରଫରୁ ଶିଖର ଧବନ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ 51 ରନର ବାରି ଖେଳିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କ୍ୟାପଟେନ୍ ବିରାଟ କୋହଲୀ 46 ରନ ବନାଇ ଥିଲେ। ଯୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ (5/22) ପାଇଁ ‘ମୈନ ଅଫ ଦ ମ୍ୟାଚ୍’ରେ ଘୋଷିତ କରାଗଲା।

ସ୍କୋରବୋର୍ଡ

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ୱିକେଟ୍ସ

1. ରୋହିତ ଶର୍ମା – 26 ରନରେ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍ (3.5 ଓଭର) – ବୋ. କୈଗିସୋ ରବାଡା, କ୍ୟାଚ ମୋର୍ନେ ମୋର୍କେଲ.

ଚହଲ ଏବଂ କୁଲଦୀପ ଆଫ୍ରିକାର ପାରୀକୁ କଲେ ଛିନ୍ ଛତ୍ର

ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁଯାଇ ସାଉଥ ଆଫିକାର ଟିମ 118 ରନରେ ଅଲ ଆଉଟ ହୋଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ୱାନଡେରେ ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫିକାର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାରତର ସ୍ପିନ ଜୋଡ଼ୀ-କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଏବଂ ଯୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କର ସାମନା କରି ପାରିଲେ ନାହିଁ।

କୁଲଦୀପ ଏବଂ ଚହଲ ସୁପର ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ ପାର୍କ ମୈଦାନରେ ମିଶି ଆଠ ୱିକେଟ୍ ବାଣ୍ଟି ଘରୋଇ ଟିମକୁ 32.2 ଓଭରରେ 118 ରନରେ ସୀମିତ କରି ଦେଲେ। ଚହଲ ପାଞ୍ଚ ୱିକେଟ୍ ନେଲେ। କୁଲଦୀପ ତିନୋଟି ସଫଲତା ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ଚାଇନାମ୍ୟାନ କୁଲଦୀପ ଆଠ ଓଭର ପକାଇ କେବଳ 20 ରନ ଦେଇଥିଲେ। ଚହଲ 8.2 ଓଭରରେ 22 ରନ ଦେଲେ। ଚହଲ ପ୍ରଥମ ଥର ୱାନଡେରେ ପାଞ୍ଚ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫିକାର ଘରେ ସବୁଠାରୁ କମ ସ୍କୋର। କୁଲଦୀପ ଏବଂ ଚହଲଙ୍କର ବ୍ୟତୀତ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମରାହ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ଵର କୁମାରଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା।

ଆଫିକାର ୱିକେଟ୍ସ

1. ହାଶିମ ଅମଲା – 39 ରନରେ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍ (9.4 ଓଭର) – ବୋ. ଭୁବନେଶ୍ଵର, କ୍ୟାଚ ଧୋନୀ
2. କ୍ଵିଂଟନ ଡୀ କ୉କ – 51 ରନରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ୱିକେଟ୍ (12.6 ଓଭର) – ବୋ. ଚହଲ, କ୍ୟାଚ ହାର୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା
3. ଏଡେନ ମାର୍କରମ – 51 ରନରେ ତୃତାୟ ୱିକେଟ୍ (13.1 ଓଭର) – ବୋ. କୁଲଦୀପ , କ୍ୟାଚ ଭୁବନେଶ୍ଵର
4. ଡେବିଡ ମିଲର – 51 ରନରେ ଚତୁର୍ଥ ୱିକେଟ୍ (13.5 ଓଭର) – ବୋ. କୁଲଦୀପ , କ୍ୟାଚ ରହାଣେ
5. ଖାଯା ଜୋଣ୍ଡୋ – 99 ରନରେ ପଂଚମ ୱିକେଟ୍ (26.3 ଓଭର) – ବୋ. ଚହଲ, କ୍ୟାଚ ହାର୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା
6. ଜେପୀ ଡୁମିନୀ – 107 ରନରେ ଷଷ୍ଠ ୱିକେଟ୍ (28.2 ଓଭର) – ଏଲବୀଡବ୍ଲୂ ବୋ. ଚହଲ
7. କୈଗିସୋ ରବାଡା – 110 ରନରେ 7ଵାଂ ୱିକେଟ୍ (29.3 ଓଭର) – ଏଲବୀଡବ୍ଲୂ ବୋ. କୁଲଦୀପ
8. ମର୍ନ ମ୉ର୍କଲ – 117 ରନରେ 8ଵାଂ ୱିକେଟ୍ (30.3 ଓଭର) – ଏଲବୀଡବ୍ଲୂ ବୋ. ଚହଲ
9. ଇମରାନ ତାହିର – 118 ରନରେ Bଵାଂ ୱିକେଟ୍ (31.5 ଓଭର) – ବୋ. ବୁମରାହ
10. କ୍ରିସ ମ୉ରିସ – 118 ରନରେ ଶେଷ ୱିକେଟ୍ (32.2 ଓଭର) – ବୋ. ଚହଲ, କ୍ୟାଚ ଭୁବନେଶ୍ଵର

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଟସ ଜିତିଥିଲା:

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର କ୍ୟାପଟେନ୍ ବିରାଟ କୋହଲୀ ଟ୉ସ ଜୀତକରି ବୋଲିଂ କରିବାର ଫଇସଲା କଲେ ଏବଂ ସାଉଥ ଆଫିକାକୁ ପର୍ଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କଲେ। ଭାରତୀୟ ଟିମରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥିଲା। ପ୍ରଥମ ୱାନଡେ ପରି କ୍ୟାପଟେନ୍ ବିରାଟ କୋହଲୀ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି ସ୍ପିନରଙ୍କ ସହିତ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ।

ଟୀମ୍ :
ଭାରତ : ବିରାଟ କୋହଲୀ (କ୍ୟାପଟେନ୍), ଶିଖର ଧବନ, ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଅଜିଂକ୍ୟ ରହାଣେ, ମହେଂଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ, କେଦାର ଜାଧବ, ହାର୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଯୁଜଵେଂଦ୍ର ଚହଲ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ଭୁବନେଶ୍ଵର କୁମାର, ଜସପ୍ରୀତ ବୁମରାହ.

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫିକା: ହାଶିମ ଆମଲା, କ୍ଵିଂଟନ ଡୀ କ୉କ, ଏଡେନ ମାର୍କରମ (କ୍ୟାପଟେନ୍), ଜେପୀ ଡୁମିନୀ, ଡେବିଡ ମିଲର, ଖାଯା ଜୋଂଡୋ, କ୍ରିସ ମ୉ରିସ, କୈଗିସୋ ରବାଡା, ମର୍ନ ମର୍କଲ, ତବରେଜ ଶମ୍ସୀ, ଇମରାନ ତାହିର

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top