ଗୁଗୁଲ୍ ଫାରୁଖ ଶେଖଙ୍କର ୭୦ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ ଡୁଡୁଲ୍ ବନାଇକରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଂଜଳି ଦେଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଗୁଗୁଲ୍ ରବିବାରଦିନ ବଲିଉଡ୍ ଅଭିନେତା ଫାରୁଖ ଶେଖଙ୍କର ୭୦ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ ତାଙ୍କର ସମ୍ମାନରେ ଏକ ଡୁଡୁଲ୍ ବନାଇଛି। ଫାରୁଖ ଅନେକ ବଲିଉଡ୍ ସିନେମାରେ ନିଜର ଜୀବନ୍ତ ଆକ୍ଟିଂ ପାଇଁ ଫ୍ରଖ୍ୟାତ ଅଟନ୍ତି। ଫାରୁଖ ଶେଖ ‘ଚଶ୍ମେ ବଦ୍ଦୂର’, ‘ନୂରୀ’, ‘ଉମରାଓ ଜାନ’, ‘ଶତରଂଜ କେ ଖିଲାଡ଼ି’, ‘କିସିସେ ନା କହନା’, ‘ସାଥ- ସାଥ’, ‘ରଂଗ ବେରଂଗୀ’, ‘ମାୟା ମେମସାବ’ ପରି ଖ୍ୟାତନାମା ସିନେମାରେ କାମ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ‘ଚମତ୍କାର’ ନାମକ ଟିଭି ସିରିଏଲରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ। ଫାରୁଖ ଶେକ ‘ଜୀନା ଇସୀ କା ନାମ ହୈ’ ନାମକ ଏକ ଟିଭି ସିରିଜ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ହୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଅଲଗା-ଅଲଗା କ୍ଷେତ୍ରର ଲୋକମାନଙ୍କର ଇଣ୍ଟରବ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

ଗୁଗୁଲ୍ ନେ ନିଜର ବ୍ଲଗ ପୋଷ୍ଟରେ ଲିଖିଛି, ‘ନିମିତ୍ତ ମାଲବୀୟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବନାଯାଇଥିବା ଆଜିର ଡୁଡୁଲ୍ ଫାରୁଖ ଶେଖଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଂଜଳି ଅଟେ। ଏହା ଡୁଡୁଲ୍ ୭୦ତମ ଦଶକରେ ହାତରେ ପେଣ୍ଟ କରାଯାଉଥିବା ସିନେମା ପୋଷ୍ଟରର ଷ୍ଟାଇଲରେ ବନାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ସିନେମା କ୍ୟାରିୟରର ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଫିଲ୍ମ ‘ଉମରାଓ ଜାନ’ କୁ ବିଶେଷକରି ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯାଇଛି। ଡୁଡୁଲ୍ ରେ ଆପଣ ଫାରୁଖ କୁ ୭୦ ଦଶକର ଏକ ରୋମାଣ୍ଟିକ ହୀରୋ ଏବଂ ୯୦ ଦଶକ ଏକ ଟିଭି ପ୍ରେଜେଣ୍ଟର ଭାବରେ ଦେଖି ପାରିବେ ଯାହାଙ୍କୁ ଆର୍ଟ ଏବଂ ମେନଷ୍ଟ୍ରିମ ସିନେମା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଦୂରତାକୁ ଦୂର କରିଛନ୍ତି।

ଫାରୁଖ ଶେଖଙ୍କର ଜନ୍ମ ଗୁଜରାତର ଏକ ଗ୍ରାମରେ ୧୯୪୮ ରେ ହୋଇଥିଲା। ସେ ୫ ଭାଇ-ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଥିଲେ। ଫାରୁଖ ନେ ନିଜର ପାଠପଢ଼ା ମୁମ୍ବାଇର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ କ।ଲେଜ ଅଫ ଲ ରେ କରି ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରେ ସେ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର ଓକିଲାତିରୁ ଛାଡ଼ି ଆକ୍ଟିଂରେ ବନାଇଥିଲେ। ଫାରୁଖଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ବଡ଼ ବ୍ରେକ ୧୯୭୩ର ଖ୍ୟାତନାମା ଫିଲ୍ମ ‘ଗର୍ମ ହବା’ ରେ ମିଳିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଲିଡ ରୋଲ ବଲରାଜ ସାହନୀ ଳିଭାଇଥିଲେ। ଶିଘ୍ର ହିଁ ସେ ସମାନାନ୍ତର ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାର ଜଣେ ପରିଚିତ ଚେହରା ବନିପାରିଥିଲେ।

ଫାରୁଖଙ୍କୁ ବର୍ଷ ୨୦୧୦ର ଫିଲ୍ମ ‘ଲାହୌର’ ରେ ବେଷ୍ଟ ସପୋର୍ଟିଂଗ ରୋଲ ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ ଆୱାର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ସିରିଅସ ରୋଲ୍ ସହିତ ଅନେକ କମିଡି ସିନେମାରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଖ୍ୟାତନାମା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦୀପ୍ତି ନୱାଲଙ୍କ ସାଥିରେ ପ୍ରାୟତଃ ୯ଟି ସିନେମାରେ କାମ କରିଥିଲେ। ଫାରୁଖ ଶେଖଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ୨୮ ଡିସେମ୍ବର, ୨୦୧୩ରେ ହୃଦଘାତରେରେ ଦୁବାଇରେ ହୋଇଥିଲା।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *