ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା

୬୯ତମ ବନ ମହୋତ୍ସବ ସମାରୋହ

ପୁରୀ:୧୧/୭(ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ/ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକ):ପୁରୀ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପାଳିତ ହୋଇଛି ୬୯ତମ ବନ ମହୋତ୍ସବ। ସଦ୍ଭାବନା ସଭାଗୃହରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ମହୋତ୍ସବକୁ ପିଡ଼ି ଡ଼କ୍ଟର ଉଦ୍ଧବଚନ୍ଦ ମାଝି ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଜ୍ଜଳନ କରି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରରମ୍ଭରେ ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ବୃକ୍ଷଚାରା ପ୍ରଦାନ ପୁର୍ବକ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସହକାରୀ ବନ ସଂରକ୍ଷକ ପ୍ରଶାନ୍ତ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଡ଼ି.ଏଫ.ସ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଉଦ୍ଗାଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି କହିଲେ ଯେ, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ବୃକ୍ଷର ଆବଶ୍ୟକତା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୁଝିବା ଦରକାର। ଗଛ ବଂଚିଲେ ଜୀବଜଗତର ସଭାତିଷ୍ଠି ରହିବ। ଆୟତନ ଅନୁଯାୟୀ ୩୩ପ୍ରତିଶତ ଗଛ ନ ରହିଲେ ଜୀବଜଗତ ଉଦ୍ଭିଦ ମଣ୍ଡଳ ମଧ୍ୟରେ ଭାରସାମ୍ୟ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଓଡ଼ିଶାରେ ୨ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୮୮୫ ବର୍ଗକିଲୋମିଟର ଜଙ୍ଗଲ ଆୟତି ବୃଦ୍ଧି ଯାଇଛି। ବ୍ୟାପକ ସବୁଜିମା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ସରକାର ଗ୍ରୀନ୍ ମହାନଦୀ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗର ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନବକିଶୋର ତାଡ଼ କହିଲେ ଯେ, ସହରୀ ସଭ୍ୟତାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଲୋକେ ଗଛ କାଟୁଛନ୍ତି।ଏହାର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ଏବେ ଅନୁଭୂତ ହୋଉଛି। ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପାଇଁ ଏହା ଦାୟୀ ସାମାଜିକ ବନୀ କରଣ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି। ବ୍ୟାପକ ଚାରଣ ଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉପରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତ ବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ରାଧାମାଧବ ଦାସ ବୃକ୍ଷ ନିକଟରେ ଚେତନା ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ବୃକ୍ଷର ମହିମା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୁଝିମା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଭବତାରଣ ଦାସ ସବୁଜ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ବନପାଳ ଜୟନ୍ତିୀ ରାଣୀ ମହାନ୍ତି, ବବ୍ଲ ମଲିକ୍, ରାଜକିଶେର ମହାପାତ୍ର, ବନରକ୍ଷୀ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ପରିଡ଼ା, ବନମାଳି କାଣ୍ଡି ଓ ଭୀମସେନ ଜେନାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ପୁରସ୍କାର ସହ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା।ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଡ଼କ୍ଟର ମାଝି କହିଲେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ନୁହେଁ ବୃକ୍ଷର ରକ୍ଷଣା ବେକ୍ଷଣ ଉପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଦରକାର। ତା ହେଲେ ଆମେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ସବୁଜିମା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବା ବୋଲି ସେ ମତ ଦେଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ଏ.ସି.ଏଫ ବିରଂଚି ନାରାୟଣ ସାମଲ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top