ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା

ହରଭଙ୍ଗା ପଂଚାୟତ ସମିତିରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ବାଟବଣା, ଗାଁ ପରିମଳ ଧୋବା ତୁଠରୁ

ବୌଦ୍ଧ, ୨୬ା୦୭(ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସଜ୍ଜନ କୁମାର ଅଗ୍ରୱାଲା); ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଇଥିବା ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନର ଆହ୍ୱାନ ପ୍ରତି ସମଗ୍ର ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହର ଠାରୁ ଗ୍ରାମ ଯାଏଁ ବିପୁଳ ଜନସମର୍ଥନ ହାସଲ ହୋଇପାରିଛି। ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଦପ୍ତର ଗୁଡିକରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ସଫେଇ ଅଭିଯାନ ରେ ସାମିଲ ହେବା ଭଳି ପ୍ରେରଣା ଦାୟକ ନଜିର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବାବେଳେ, ଗାଁ ପରିମଳ ଧୋବା ତୁଠରୁ ଭଳି ହରଭଙ୍ଗା ପଂଚାୟତ ସମିତିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର କୁ ଦେଖିଲେ ଏହି ବ୍ଲକରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ବାଟବଣା ହୋଇଯାଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡୁଛି। ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ହରଭଙ୍ଗା ପଂଚାୟତ ସମିତି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସର ମଧ୍ୟକୁ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିବା ଜନପ୍ରତିନିଧି ତଥା ପ୍ରଶାସନର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ଉଦାସିନତା ଯୋଗୁଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରବେଶ ପଥକୁ ଦେଖିଲେ ଯେକେହି ବି ଅନୁମାନ କରିପାରିବ। ୫୭ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଥିବା ଡ୍ରେନରେ ଚାରିଛକ ବଜାର ର ତଥା ହୋଟେଲ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଘରୁ ନିଷ୍କାସିତ ହେଉଥିବା କୁଢ କୁଢ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ନ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରବେଶ ପଥ ତଥା ପରିସରରେ ଜମା ହୋଇ ରହୁଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ କିପରି ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ଏ ଦିଗରେ ବିହିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପରିବର୍ତେ ବ୍ଲକ କର୍ତୁପକ୍ଷ ଓଲଟି ନିଦାବିଷ୍ଣ ସାଜିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆସୁଥିବା ଜନସାଧାରଣନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏପରିକି ବର୍ଷା ସମୟରେ ଡ୍ରେନର ଆବର୍ଜନା ମଇଳା ପାଣି ବ୍ଲକର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ପଥ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ସମୟରେ ବ୍ଲକ ଓ ସମନ୍ନିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟଳୟକୁ ଆସିଥିବା ଲୋକ ଏବଂ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ନିରୁପାୟ ହୋଇ ସେହି ପାଣି ମଧ୍ୟରେ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏନେଇ ହରଭଙ୍ଗା ଏବିଡିଓ ବଙ୍କିମ୍ ଚନ୍ଦ୍ର ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନେବାରୁ ସେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେବା ମାତ୍ରେ ଡ୍ରେନର ପାଣି ସହିତ କୁଢ କୁଢ ଆବର୍ଜନା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଭର୍ତି ହୋଇ ଯାଉଥିବାରୁ କେବଳ ସାଧାରଣ ଲୋକ ନୁହଁନ୍ତି ଆମେ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛୁ ବୋଲି ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ। ଏହି ସମସ୍ୟା ପ୍ରତି ପ୍ରଶାସନ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top