ସ୍ୱାମୀ ଚିତାନନ୍ଦ ମହାରାଜଙ୍କ ଆରାଧନା ଦିବସ ପାଳିତ

ରାଉରକେଲା ୧୨-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ/ଶିବରାମ ପାତ୍ର) : ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାଭବନ ରାଉରକେଲା ଶାଖା ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ପରମପୂଜ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ଚିତାନନ୍ଦଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ଦଶମ ପୂଣ୍ୟତିଥି ଆରାଧନା ଦିବସ ଭକ୍ତିପୂତ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାତଃ ଅଧିବେଶନରେ ସେକ୍ଟର-୫ ସ୍ଥିତ ଚିଦାନନ୍ଦମ ଗୁରୁକୃପା ଭବନରେ ଗୁରୁପାଦ ପୂଜା, ବିଷ୍ଣୁ ସହସ୍ରନାମ, ମୃତ୍ୟୁଜଂୟ ମନ୍ତ୍ର, ନାମଜପ ଇତ୍ୟାଦି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା ଲାଠିକଟା ସ୍ଥିତ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଚିନ୍ମୟ ମିଶନର ବରିଷ୍ଠ ସାଧକ ସ୍ୱାମୀ କେବଳାନନ୍ଦଜୀ ମହାରାଜ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ରୂପେ ଯୋଗ ଦେଇ ସ୍ୱାମୀ ଚିତାନନ୍ଦ ମହାରାଜଙ୍କ ଆଧ୍ୟାତ୍ମ ଜୀବନ, ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ, ଭାରତୀୟ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ବିକାଶରେ ତାଙ୍କ ଅବଦାନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସ୍ମୃତିଭବନର ବ୍ରହ୍ମଚାରୀ ପ୍ରଣବ ଚୈତନ୍ୟ ଅତିଥି ରୂପେ ଯୋଗ ଦେଇ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ଚିନ୍ମୟ ମିଶନର ବ୍ରହ୍ମଚାରିଣୀ ପ୍ରତିଭାଜୀ, ସ୍ମୃତିଭବନର ବ୍ରହ୍ମଚାରିଣୀ ସୁନୀତାଜୀ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ଆବଶ୍ୟକତା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସତସଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାପୂର୍ବରୁ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭଜନ ଓ ବାକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତିଯୋଗୀ ମାନେ ଗୀତାପାଠ କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀଗଣେଶ ବନ୍ଦନାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାଭବନର ସଂପାଦକ ତଥା ଦିବ୍ୟଜୀବନ ସଂଘର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ସହଦେବ ଦାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରି ସ୍ୱାମୀ ଚିତାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ଅନୁଭୂତି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ଏଥିସହିତ ଏକ ଲିଫଲେଟ ବଂଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆରାଧନା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ତାରିଖରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାଗବତ ପାରାୟଣ କରାଯାଇଥିଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ତଥା ପ୍ରତିଭାଗୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସାଦ ସେବନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ବିଜୟନୀ ଦାଶ, ଗୁରୁ ପ୍ରସାଦ ନାୟକ, ରେବତୀ ମିଶ୍ର, ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର, ବିଏନ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସମେତ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାଭବନର ସଭ୍ୟ, ସଭ୍ୟା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଷଡଙ୍ଗୀ, ଗୁରୁ ପ୍ରସାଦ ନାୟକ, ଅରବିନ୍ଦ ପଣ୍ଡା, ଅରୁଣ ନାୟକ, ଅଜିତ ମୋହନ ପୂଜାରୀ, ବୈଦନାଥ ମିଶ୍ର, ଅର୍ଚ୍ଚନା ଦେବତା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗୋପୀନାଥ ନାୟକ ତଥା ବିଦ୍ୟାଳୟର କର୍ମକର୍ତାମାନେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *