ସବୁଜ ଜହର ବଳୟରେ ମାଲକାନଗିରି ,ଅବକାରିବିଭାଗ ୪କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଜାଂଇ ଗଛ ପୋଡିଲେ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୪ା୧୧ (ଓଡିଆ ପୁଅ ) ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମାଓପ୍ରବଣ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ଗମ ଘଚଂ ଜଙ୍ଗଲ ପାହଡ ତଳେ ଥିବା ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ସରକାରି ଜମିରେ ସବୁଜ ଜହର ବେଆଇନ ଗଜାଂଇ ଚାଷ ଚାଲିଛି । ଏହି ବେଆଇନ ଗଜାଂଇ ଚାଷକୁ ନଷ୍ଟକରିବା ଓ ରୋକିବାପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କେ.ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରବର୍ତି  ଓ ଜିଲ୍ଲା ଆରକ୍ଷୀଅଧିକ୍ଷକ ଜଗମୋହନ ମୀନା ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଜିଲ୍ଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଏସ.ପି ଅଶୋକକୁମାର ସେଠ ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ ଗଠନକରାଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ଅଚଂଳରେ ଚଢାଉ ଚାଲିଛି ।  ଆଜି ଜିଲ୍ଲାଅବକାରୀ ବିଭାଗ ,ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଥାନା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ମାଓପ୍ରବଣ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଥାନାସ୍ଥ ଖଡିକା ଜୋଡି,ଟନେଲକ୍ୟାମ୍ପ ପଚାଂୟତ ଡାଇକ୍ ୨ ଓ ୩  ଓ ନାକାମାମୁଡି ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରେ  ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଷ କରା ଯାଇଥିବା ୯ଏକର ଜମିରୁ ୪୫୦୦୦ହଜାର ଟି ଗଜାଂଇ ଗଛକୁ ମେସିନ ଓ ଲେବର ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାଟି ପୋଡି ନଷ୍ଟକରିଛନ୍ତି । ଏହି ବେଆଇନ ଗଜାଂଇ ଚାଷ ଚଢାଉରେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍  ଭାବେ ସହକାରି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଲଳିତ ମଣ୍ଡଳ ,ଜିଲ୍ଲାଅବକାରି ବିଭାଗ ଏସପି ଅଶୋକକୁମାର ସେଠ ,ଇନିସ ପେକ୍ଟର ବିମ୍ବାଧର ପଣ୍ଡା,ଇନିନସପେକ୍ଟର ପ୍ରମୋଦବାଣୁଆ,ସବ୍ଇନସ୍ପେକ୍ଟର ଏଚ.ଜଗାରାଓ ପ୍ରମୁଖ  ଅବକାରୀବିଭାଗ କର୍ମାଚାରି  ଓ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଥାନା ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀ ମାନେ  ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ନଷ୍ଟକରା ଯାଇଥିବା ଗଜାଂଇ ଗଛର ସରକାରି ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪କୋଟି  ଟଙ୍କାର ହେବ ବୋଲି ଅବକାରି ବିଭାଗ ସୁତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି । ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମାଓପ୍ରବଣ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ଗମ ଓ ବିଛିନ୍ନାଚଂଳ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ସବୁଜ ଜହର ଗଜାଂଇଚାଷ ଖୋଲମ ଖୋଲା ଭାବେ ଚାଲିଛି । ଏହି ଚାଷକୁ ରୋକିବାପାଇଁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାଅବକାରି ବିଭାଗ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣଦଳ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉଜାରି ରହିଛି

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *