ଓଡ଼ିଶା

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ବାମନ ଜନ୍ମ

ପୁରୀ ୨୧-୦୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ/ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକ) ଭାଦ୍ରବ ଶୁକ୍ଳ ଦ୍ୱାଦଶୀ ତିଥିରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ବାମନ ଜନ୍ମ ନୀତିପାଳିତ ହୋଇଯାଉଛି।ଏଥିପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିରରେ ସକାଳଧୂପ ସରିବାପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସର୍ବାଙ୍ଗ ମହାସ୍ନାନ ହୋଇ କର୍ପୁରଲାଗି ବେଶ ବଢିବାପରେ ମଧ୍ୟାନ୍ନ ଧୂପ ଉଠିଥିଲା। ପରେ ୩ ବାଡରେ ବନ୍ଦାପନା ପରେ କଳସ ଓ ବରୁଣ ପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ ଘର ଭୋଗ ସରିବାପରେ ମହାଜନ ସେବକ ମାନେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ରତ୍ନ ସିଂହାସନରେ ବିଜେ କରିବା ପରେ ମୁଦିରସ୍ତ ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗରେ ଧଣ୍ଡି ପ୍ରସାଦ ଲାଗିକରିଥିଲେ। ପରେ ସର୍ବୋତ୍ର ଭଦ୍ର ମଣ୍ଡଳରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣର ବାମନ ପ୍ରତିମାକୁ ବିଜେ କରାଯାଇଥିଲା ଏଠାରେ ଗର୍ଭଉଦକ ଓ ଜନ୍ମ ନୀତି ସଂପାଦନ କରାଯାଇଥିଲା।ଏହାପରେ ଖିର, ଲହୁଣୀ କୋରାମଣୋହି, ପ୍ରସାଦ ଲାଗି ଭଣ୍ଡାର ଘରୁ ପତି ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଶ୍ରୀ ଦୁର୍ଗାଦେବୀଙ୍କ ବୀଜେ, ବସୁଧରା ଯଞ୍ଜ ପବିତ୍ରା, ଶୀତଳ ଭୋଗ ପଂକ୍ତି ଦୁଧ ମଣୋହୀ ପ୍ରସାଦ ଲାଗି ଓ ବନ୍ଦାପନା ଆଦି ନୀତିମାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସଂଧ୍ୟାଧୂପ ପରେ ଇନ୍ଦ୍ରଧ୍ୱଜ ପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା ଏଥିପାଇଁ ବାଉଁଶରେ ସପ୍ତ ମେଘ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ପୋତା ଯାଇଥିଲା। ପରେ ରୋଷରୁ ଦୁଇ ଓଳି ଅନ୍ନ ପକ୍ତିରେ ବଢା ଯିବା ପରେ ପୂଜାପଣ୍ଡା ପଞ୍ଚ ଉପଚାରରେ ଭୋଗ କରିଥିଲେ। ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ବର୍ଷକରେ କେବଳ ଏହି ଦିନ ଶଂଙ୍ଖୁଡି ଭୋଗ ରୋଷ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସିଥାଏ। ଭୋଗ ସରିବା ପରେ ଠାକୁରଙ୍କୁ ବନ୍ଦାପନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଇନ୍ଦ୍ରଧ୍ୱଜ ପୂଜା ବା ଇନ୍ଦ୍ରଧ୍ୱଜ ବନ୍ଦାପନା କୁହାଯାଏ। ପରଂପରା ଅନୁଯାୟୀ ପୁର୍ଣ୍ଣମୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସପ୍ତମେଘ ବନ୍ଧା ହୋଇ ରହିଥାଏ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top