ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉପଯୁକ୍ତ ନୀତି ଆପଣାଇ ଉଦ୍ୟୋଗର ବିକାସ ପାଇଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି – ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୬-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସପ୍ତମ ଏସିଆ ଇସ୍ପାତ ସମ୍ମିଳନୀ-2018 ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଅଭିଭାଷଣ ରଖିଛନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ଵରର ମେଫେୟର ହୋଟେଲରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇଂଷ୍ଟିଟ୍ୟୁଟ ଅଫ ମେଟାଲ୍ସ ଏବଂ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଦ୍ଵାରା ସଂଯୁକ୍ତ ରୂପରେ ଆୟୋଜିତ ସପ୍ତମ ଏସିଆ ଇସ୍ପାତ ସମ୍ମିଳନୀ 2018 ର ଉଦ୍ଘାଟନରେ ଆଜି ନିଜର ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରି ପ୍ରଥମେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଂଗଠିତ ସମିତି ଏବଂ ବୈଶ୍ଵିକ ସଂସ୍ଥାନକୁ ଇସ୍ପାତ ଉଦ୍ୟୋଗର ବିକାସରେ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିଭାଉ ଥିବାରୁ ବଧେଇ ଦେଇଥିଲେ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେଯେ, ଓଡିଶା, ଲୌହ ପିଣ୍ଡ, କୋଇଲା, କ୍ରୋମ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ପ୍ରଚୁର ସଂସାଧନର ସହିତ ଏକ ଖଣିଜ ସମୃଦ୍ଧ ରାଜ୍ୟ ଅଟେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉପଯୁକ୍ତ ନୀତିଗୁଡ଼ିକୁ ଆପଣାଇବା ଦ୍ୱାରା ଖଣିଜ ଆଧାରିତ ଉଦ୍ୟୋଗମାନଙ୍କର ବିକାସ ପାଇଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଆଜି, ଓଡିଶା, ଦେଶର ଲୌହ ପିଣ୍ଡର ପ୍ରାୟ ଅଧା ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି। ଏପରିକି ଉଚ୍ଚ ଗ୍ରେଡର ଲୌହ ପିଣ୍ଡର ସ୍ଵଦେଶୀ ଉପଲବ୍ଧତାର କାରଣରୁ, ଷ୍ଟିଲ ବନାଇବା ପାଇଁ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଇନପୁଟ ଷ୍ଟିଲର ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଓଡିଶାର ପ୍ରତିଷ୍ପର୍ଦ୍ଧାତ୍ମକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅଛି।

ବର୍ଷ 1999-2000 ରେ ପ୍ରାୟ 4 ମିଲିୟନ ଟନ କଞ୍ଚା ଇସ୍ପାତର ସ୍ଥାପିତ କ୍ଷମତାରୁ, ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ 47 ଇସ୍ପାତ ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଛି। ଯାହାକି ପ୍ରତି ବର୍ଷ 33 ଲକ୍ଷ ଟନରୁ ଅଧିକ ସର୍ବମୋଟ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ। ଏହା ଦେଶର ସ୍ଥାପିତ କ୍ଷମତା ପ୍ରାୟ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଇସ୍ପାତ ନୀତି -2017 ରେ ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିର ଇସ୍ପାତ ବ୍ୟବହାର ବର୍ତମାନ ସ୍ତରରୁ 2030 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 61 କିଗ୍ରା ରୁ 158 କିଲୋଗ୍ରାମର ଵୃଦ୍ଧିର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଆମ ରାଜ୍ୟ ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ପାରୁପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟାକରିବ। ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଷ୍ଟିଲ ନିର୍ମାତା ଏବଂ ସରକାର ଦୁଇଜଣକୁ ମିଳିକରି କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡ଼ିକର ସ୍ଥାପନା ଏବଂ ସଞ୍ଚାଲନ ପାଇଁ ଅନେକ ବର୍ଷରୁ ଆମ ସରକାର ଅନେକ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା କରିଚାଲିଛି। ଆମେ ଓଡିଶା ମାଇନିଙ୍ଗ କ।ର୍ପୋରେସନ ଲିମିଟେଡ ଦ୍ଵାରା ଉଦ୍ୟୋଗମାନଙ୍କର ଲୌହ ପିଣ୍ଡ, କ୍ରୋମ ଅୟସ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସମ୍ବନ୍ଧର ନୀତି ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ। ଓଡିଶା, ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଯିଏକି ସଂଶୋଧିତ ଏମଏମଡିଆର ଅଧିନିୟମର ଅନୁସାରେ ଲୋହ ଅୟସ୍କ ବ୍ଲ।କକୁ ନିଲାମ କରୁଛି। ତିନଟି ଲୌହ ପିଣ୍ଡ ବ୍ଲ।କର ନିଲାମ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଚାରୋଟି ବ୍ଲ।କ ନୀଲାମୀ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଉଛି। ସେ ଷ୍ଟିଲ ନିର୍ମାତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର କଞ୍ଚା ମାଲର ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ନିଲାମି ରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରିଥିଲେ।

ସେ କହିଲେ, ସୂଚନା ପ୍ରୌଦ୍ୟୋଗିକୀ ସକ୍ଷମ ସେବା Information Technology Enabled Services କୁ ଓଡିଶା ସରକାର ବଡ଼ ସ୍ତରରେ ଆପଣାଇଛନ୍ତି। ଓଡିଶା ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ବନିଗଲାଣି ଯେପରିକି e-BIZ ପ୍ଲାଟଫ।ର୍ମ ସହିତ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଅନୁମୋଦନକୁ ଏକୀକୃତ କରାଯାଇପାରିବ। ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିରୀକ୍ଷଣ ଫ୍ରେମୱାର୍କକୁ ଭାରତ ସରକାର ଏବଂ ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସର୍ଵୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ‘ଏକୀକୃତ ଖଣି ଏବଂ ଖଣିଜ ପ୍ରବନ୍ଧନ ପ୍ରଣାଳୀ’ ‘Integrated Mines and Minerals Management System’ I 3Ms କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାକି ଖନନ କ୍ଷେତ୍ରର ଆଇଟି-ସକ୍ଷମ ଟ୍ରାକିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଙ୍କୁ ଏହିପରି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ଉପଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଓଡ଼ିଶା ନିକଟରେ ଏକ ଜିପିଏସ ଆଧାରିତ ବାହନ ଟ୍ରୈକିଂଗ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅ।ନଲାଇନ ଏବଂ ଖଣିଜ ନେଉଥିବା ବାହନର ବାସ୍ତବିକ ସମୟର ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ବର୍ଷ ଭୂସ୍ଥାନିକ ବିଶ୍ଵ ଉତ୍କୃଷ୍ଟତା ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେଯେ, କଲିଙ୍ଗନଗରରେ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନିବେଶ ଏବଂ ବିନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ର ବିକସିତ କରାଯାଉଛି। ଯାହା 160 ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରରେ ପରିସୀମା ବିଶିଷ୍ଟ ଜୋନକୁ ଆବାସୀୟ, ବାଣିଜ୍ୟିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ସୁବିଧା ସହିତ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ପାରିସ୍ଥିତିକ ତନ୍ତ୍ର ବନିବାର ପରିକଲ୍ପନା କରାଯାଇଛି। ଏହା ସଂଭାବିତ ନିବେଶକଙ୍କର ମୂଲ୍ୟବର୍ଦ୍ଧିତ ଡାଉନଷ୍ଟ୍ରିମ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଏହି ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ଉଦ୍ୟୋଗୁଡ଼ିକୁ ଯଥା ସଂଭବ ସୁବିଧା ସହିତ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସପ୍ତମ ଏସିଆ ଇସ୍ପାତ ସମ୍ମିଳନୀ 2018 କୁ ସଫଲତାର ଆଶା କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା କରିଥିଲେ କି ଏହା ଇସ୍ପାତ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାସ ପାଇଁ ନୂଆ ବିଚାର ଏବଂ ଜ୍ଞାନର ମାର୍ଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଇସ୍ପାତ ସଚିବ ଡଃ ଅରୁଣା ଶର୍ମା, ଏସିଆ ଷ୍ଟିଲ ଇଂଟରନେସନଲ କ।ନ୍ଫ୍ରେଂସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ଆନଂଦ ସେନ, ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସା ସଂସ୍ଥାନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡଃ ବିଶ୍ଵଜୀତ ବସୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *