ଜାତୀୟ

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଅମିତ୍ ଶାହାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଭାଷଣ: ଆମକୁ ଉତ୍ତରାଧିକାର ହିସାବରେ ଖାଲ ମିଳିଥିଲା, 55 ବର୍ଷ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ରାଜ ଥିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫-୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ସୋମବାରଦିନ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଭାଷଣ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଲେ କି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଜର ଅଭିଭାଷଣରେ ଅନେକ ବିଷୟ ଉପରେ ନିଜର ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ ଏହା ଉପରେ ବିଶ୍ଲେଷଣ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଆମେ ସ୍ଵାଗତ କରୁଛୁ।

ଅମିତ ଶାହା କହିଲେ କି ଆମକୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରରେ ଖାଲ ମିଳିଥିଲା, ଆମ ସରକାରକୁ ଏହି ଖାଲ ଭରିବାକୁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିଲା। ସେ କହିଲେ କି 2013 ରେ ଦେଶର ଯାହା ସ୍ଥିତି ଥିଲା, ତାହା ମନେ ପକାଇବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି। ଦେଶରେ ବିକାସର ଗତି ବହୁତ ତଳେ ଥିଲା , ମହିଳାମାନେ ଦେଶରେ ସୁରକ୍ଷିତ ନଥିଲେ। ସୀମାକୁ ରକ୍ଷା କରୁଥିବା ଯବାନ ସରକାରଙ୍କର ନିର୍ଣ୍ଣୟ କାରଣରୁ କିଛି କରିପାରୁ ନଥିଲେ।

ଅମିତ ଶାହ କହିଲେକି 30 ବର୍ଷ ପରେ ଦେଶରେ ଅଣ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ପୂରା ବହୁମତ ସହିତ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛି। ଆମର ପାର୍ଟିକୁ ବହୁମତ ମିଲାଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏନଡିଏ ସରକାର ଗଠନକଲୁ। ସେ କହିଲେ କି ଯେତେବେଳେ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସଦନଙ୍କର ନେତା ମନୋନୀତ କରାଗଲା, ସେ ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ କି ଏହି ସରକାର ଗରୀବଙ୍କର ସରକାର ହେବ। ଏହି ସରକାର ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଦୀନଦୟାଲଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରା କରିବାପାଇଁ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛି।

ଅମିତ ଶାହ କହିଲେ କି ଆମ ସରକାର ଆସିବା କ୍ଷଣି ଜନଧନ ଯୋଜନା ଚଲାଇ ବଡ଼ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଶାହ କହିଲେ.କି 55 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶ ରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ରାଜ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଗରୀବଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅକାଉଣ୍ଟ ନଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ଘୋଷଣା କଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ମନ ମଧ୍ୟ ଆଶଂକିତ ଥିଲା କି ଯାହା 60 ବର୍ଷରେ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ତାହା କିପରି ହେବ? କିନ୍ତୁ ଆଜି 31 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଇଛି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେସନରେ ଜିଏସଟି ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ସମୟରେ ସେ ଭାଷଣ ଦେବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବିରୋଧି ଦଳର ବିରୋଧର କାରଣରୁ ସେ ଭାଷଣ ଦେଇପାରିନଥିଲେ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top