ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ଆଲୋଚନାଚକ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୨ା୧(ଓଡିଆ ପୁଅ/ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ନାୟକ)- ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି ସ୍ୱୟଂ ଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଯୁକ୍ତ୩ ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ “ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତିର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ” ଶୀର୍ଷକ ବିଷୟକୁ ନେଇ ଅତିଥିମାନେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧ୍ୟାପକ ଅମୀୟ କୁମାର ପରିଚ୍ଛା ଯୋଗ ଦେଇ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରର ଶୀର୍ଷକ ବିଷୟରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହ ବିଦେଶ ନୀତିର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଉତ୍ତମ ବେଦୈଶିକନୀତି ଦ୍ୱାରା ଦେଶ କିପରି ଉନ୍ନତି କରିପାରିବ ସେବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ.ଏସକେ ମଲ୍ଲିକ ଉତ୍ତମ ବିଦେଶନୀତି ଦ୍ୱାରା କିପରି ସୁସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହ ତାଳ ଦେଇ ଚାଲିହେବ ସେବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଓଡିଆ ବିଭାଗର ଡ.ଅଜୟ କୁମାର ତ୍ରୀପାଠି, ଅର୍ଥନୀତି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡ.ସୁନନ୍ଦା ପଟ୍ଟନାୟକ, ରଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ଅଧ୍ୟାପକ ଅଭିମନ୍ୟୁ ଶବର, ଅଧ୍ୟାପକ ବୈଦ୍ୟନାଥ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସିନ ଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବାବୁଲା ମିଶାଲ, ବିରାଟ ଶବର, କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡିତ ପ୍ରମୁଖ ଛାତ୍ରମାନେ ସୁଚାରୁ ରୁପେ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *