ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା

ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପର୍ବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପଣ୍ଡିତ ଦୀନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟ ପାର୍କ ଠାରେ ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ ଉତ୍ସବ ଦୀନଦୟାଲ ପ୍ରଭାତ ଶାଖା ତରଫରୁ ତିରିଷ ଜଣ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସମ୍ମିଳୀତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପଚାଷ ଜଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆରମ୍ଭରେ ଜଗବଂଧୁ ପ୍ରଧାନ ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଉତ୍ସବ ସମାଜରେ କିପରି ଭାବରେ ସାମାଜିକ ସମରସତାର ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରୁଛି ତାହା ବୁଝାଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଇଂଜିନିୟର ସତ୍ୟଜିତ୍ ନାୟକ ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରାର ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରୁଛି ବୋଲି ନିଜ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ସମାଜସେବୀ ସଂଜୀବ କୁମାର ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଉତ୍ସବ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଆବଶ୍ୟକତା ବୋଲି ମତ ଦେଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ସ୍ୱୟଂସେବକ ମାନେ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିବା ସହିତ ପରସ୍ପରକୁ ମିଠା ଉୁଆଇ ଥିଲେ। ଉତ୍ସବପରେ ସୁଶୁଲୀ କୁମାର ସାହୁ ଓ ଭୀମସେନ ନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସମସ୍ତ ସ୍ୱୟଂସେବକ ମାନେ ବସ୍ତି ଅଂଚଳରେ ବୁଲି ରାଖି ବାନ୍ଧିଥିଲେ। ୩ନଂ ମାଳି କଲୋନୀ, ୯ ନଂ ମା’ ମଙ୍ଗଳା ବସ୍ତି ଏବଂ ନିକୋପାର୍କ ନିକଟସ୍ଥ ମୁଣ୍ଡାପାର୍କ ବସ୍ତି ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ଡଃ ଅଲେଖ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର ବସ୍ତିବାସୀଙ୍କୁ ନିଜ ବସ୍ତିକୁ ସଫା ରଖିବା ନିଜେ ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହେବା ସହିତ ନିଜର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦୀକ୍ଷା ଦେଇ ଭଲ ମଣିଷ କରି ଗଢିତୋଳିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ। ସ୍ୱୟଂସେବକ ମାନେ ଜନପଥରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ରାଖି ବାନ୍ଧିବା ସହିତ ଡିସିପି ଅଫିସ, ଶହୀଦ ନଗର ଥାନା, ଖାରବେଳ ନଗର ଥାନା, ଏବଂ କାପିଟାଲ ଥାନାର ପୋଲିସ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ରାଖି ବାନ୍ଧି ଥିଲେ। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଗୋଦାବରୀଶ ପାତ୍ର, ମନୋରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଅରୁଣ ଜେନା, ତୀର୍ଥ ପଣ୍ଡା, ଅଶୋକ ସେଠୀ, ସଂଗ୍ରାମ ଜେନା, ପ୍ରିୟବତ ସାହୁ, ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ଦାଶ, ତ୍ରିନାଥ ବରାଳ ପ୍ରଭୃତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top