ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡାଇରିଆ ରୋଗ ଜନ ସଚେତନତା ଶିବିର

ମାଲକାନଗିରି, ୨୭ା୬ (ଓଡିଆ ପୁଅ ) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ, ଡାଇରିଆ, ରୋଗ ଜନସଚେତନତା ଶିବିର ସ୍ଥାନୀୟ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାର ସଭାଗୃହରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମନୀଷ ଆଗ୍ରଓ୍ୟାଲ ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବର୍ଷାଦିନେ ସାଧରଣତ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ତିନୋଟି ରୋଗର ପ୍ରଭାବ ସବୁବେଳେ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏଥିପ୍ରତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ତ ବିଭାଗ ସଜାଗ ରହି ରୋଗ ଯେପରି ଦେଖା ନ ଯିବ ସେଥିପ୍ରତି ଗାଁ ଗାଁରେ ଜନ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ ଗୁରତ୍ୱ ଦେବାପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଥିଲେ।ବିଶେଷ କରି ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡାଇରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରବାସର ଅନ୍ତେବାସିଙ୍କୁ ଯେପରି ନହୁଏ ସେଥିପ୍ରତି ଅଧିକ ଦୃଷ୍ଟିଦେବେ, ଡାଇରିଆ ଜନସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ୧୯ଜୁଲାଇ ଓ ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଜନସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ, ପ୍ରତିଗୁରୁବାର ଦିନ ପ୍ରତ୍ୟକ ଗାଁରେ ଆଶା କର୍ମୀମାନେ ଘର ଘରବୁଲି ଜନସଚେତନତା କରିବେ, ଜିଲ୍ଲାରେ ଏ ସଂପର୍କରେ ୩୫ଟି ପଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ କରାଯିବ, ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ତାରିଖରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ୧୧୧ଟି ପଚାଂୟତରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପଲ୍ଲିସଭା କରାଯାଇ ଏହି ତିନୋଟି ରୋଗ ସଂପର୍କରେ ଜନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବା ପାଇଁ ବୈଠକରେ ନିସ୍ପତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଶିବିର ରେ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଲିଙ୍ଗରାଜପଣ୍ଡା, ଜିଲ୍ଲାମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡା.ଅଜିତକୁମାର ମହାନ୍ତି, ଜିଲ୍ଲା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଅଧିକାରୀ ଡା.ରମେଶଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର, ଅତିରିକ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଅଧିକାରୀ ଡା.ଅମରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି, ଅତିରିକ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଅଧିକାରୀ ଡା.କଲ୍ୟାଣକୁମାର ସରକାର, ଡିପିଏମଓ ଶୁଭକାନ୍ତ ଗନ୍ତାୟତ, ଜିଲ୍ଲାମଶାବାହିତ ରୋଗ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତକୁମାର ଦଳେଇ, ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଅଧିକାରୀ ଶଶିଭୁଷଣ ମହାପାତ୍ର, ଜିଲ୍ଲାସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ସ୍ୱର୍ଣଲତା ବିଶ୍ବାସ ଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରିୟ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଯୋଗଦେଇ ଆଲୋଚନା ରେ ଭାଗନେଇଥିଲେ। ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ତିନୋଟି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଓ ତାର ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କଣ କରାଯାଇଛି ସେ ସଂପର୍କରେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାମାଣିକ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯାଇଥିଲା।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top