ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ,20ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅଚିହ୍ନାରୋଗରେ ୭ମୃତ,୪ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ମାଲକାନଗିରି,୧୨ା୯(ଓଡିଆ ପୁଅ ) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣରେ ଡାକ୍ତର ନଥିବାରୁ ଦିନକୁ ଦିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ଘଟିବାରେ ଲାଗିଛି । 20ଦିନ  ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଗାଁରେ ଅଚିହ୍ନାରୋଗରେ ୭ରୁଉର୍ଦ୍ଦ ପିଲାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ବି ୪ଜଣ ଏହିରୋଗ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ସଡୁଛନ୍ତି । କାଲିମେଳା ବ୍ଲକଠାରୁ ମାତ୍ର୧୫କିମି ଦୂର ଗମ୍ଫାକୋଣ୍ଡା ପଚାଂୟତର ଦରିଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ଗତ 20ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗ ଲାଗ ୭ଜଣ ଙ୍କ ଅଚିହ୍ନାରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି,ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪ଜଣ ଶିଶୁ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ରହିଛନ୍ତି ।  ଏବେବି ସେହି ଗ୍ରାମର ୪ଜଣ ଶିଶୁ ଏହି ଅଚିହ୍ନାରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି ।ମୃତ ଶିଶୁମାନେ ହେଲେ ଇର୍ମେ ମାଡକାମି(୨ବର୍ଷ),ପଦା୍ମବେଟୀ (୩ମାସ),ବିଜୁଳି ମାଡକାମି(୨ମାସ),ଇର୍ମାମାଡକାମି(୨ବର୍ଷ ୮ମାସ),ଓ୍ୟାଗା ମାଡକାମି(୪୨),ମାସେ ମାଡକାମି(୪୪),ଭିମା ମାଡକାମି(୫୩) ଏମାନଙ୍କର ପେଟ ଫୁଲି ବାନ୍ତି ହୋଇ ୨୪ଘଟାଂ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାର ଗ୍ରାମ ବାସୀ ମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣା ଜାଣିବା ପରେ କାଲିମେଳା ଓ ମାଲକାନଗିରି ରୁ ଡାକ୍ତର ଦଳ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଁଚି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଶିବୀର କରିବାସହିତ  ଆକ୍ରାନ୍ତ ମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିବାରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଓ ଶିଶୁ ମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ରକ୍ଷାପାଇ ପାରିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଠିକ୍ ଏହି ସମୟରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଭୟାବହ ଜାପାନୀ ଜ୍ୱର ହୋଇ ଶତାଧିକ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । କାଳେ ସେହି ଜାପାନୀ ଜ୍ୱର ଲେଉଟିଲାକି ଭାବି ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନେ ଛାନିଆ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । କେତକ ଗାଁରେ ଗୁଣିଆ,ଦିଶାରୀ ,ପୁଜାରୀଙ୍କୁ ଡାକି  ଡୁମା ଓ ଡଙ୍ଗର ଦେବୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପୂଜା ପାଠ ଆରମ୍ଭକରି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଖୁବ କମଥିବାରୁ ଅନେକ ଡାକ୍ତରଖାନରେ ଫାରମାସିଷ୍ଟ,ଏଏନଏମ ତ  ଆଉ କେଉଁଠି ଏଟେଣ୍ଡେଟଂ ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରୁଛନ୍ତି ।  ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବେ ୧୪୧ଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାବେଳେ ମାତ୍ର ୭୧ଜଣ ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି,ନିକଟରେ ୧୧ଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆ ଯାଇଛି,ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭ଜଣ ଡାକ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି, ଅନ୍ୟ ଡାକ୍ତର ମାନେ ଖୁବ ଶିଘ୍ର ନିଜ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଙ୍କ ଠାରୁ ଜଣାପଡିଛି । ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ର ଅଧୋଗତି ହେଉଥିବାରୁ ଗାଁ ଗାଁରେ ଅନଭିଜ୍ଞ କ୍ୱାକ୍ ମାନେ ନିରିହ ଅଶିକ୍ଷିତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ନାମରେ ମନଇଛା ଭାବେ ଶୋଷଣ କରିଚାଲିଛନ୍ତି ।ସେମାନଙ୍କୁ ମନଇଛା ଭାବେ ନିମ୍ମମାନର ଔଷଧ ଖାଇବାକୁ ଦେଉଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରମରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର କିଡିନ ଫେଲ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁଘଟୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଭାଗ ଅଧାକାରୀ ମାନେ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *