ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ପଥଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ, ଝୋଟୀ,ନୃତସଙ୍ଗୀତ,ଖେଳକୁଦରେ ରାଜରାସ୍ତରେ ଖୁସି ମନାଇଲେ ଜନସାଧାରଣ

ମାଲକାନଗିରି,୧୬ା୧୨ (ଓଡିଆ ପୁଅ) ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଜୟପୁର ଓ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର  ରାଜରାସ୍ତାରେ ରାହାଗିରୀ(ପଥଉତ୍ସବ) ଚାଲିଛି । ସେଥିରୁ ମଧ୍ୟ ବାଦ ପଡି ନାହିଁ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମାଓପ୍ରବଣ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା । ରାତି ପାହିଲେ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ମାଲ୍ୟବନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ, ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ସରସସୁନ୍ଦର କରିବାପାଇଁ ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ଠାରୁ ରାତ୍ର ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲ୍ଲାସଦର ମହକୁମା ରାଜରାସ୍ତରେ ମାଲ୍ୟବନ୍ତ ପଥଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଜିଲ୍ଲାସଦର ମହକୁମା ବାଲିମେଳା ଛକ ଠାରୁ ପୌରପରିଷଦ ଓ ପଶୁଧନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଥିବା ମୁଖ୍ୟ ରାଜରାସ୍ତାରେ ପଥଉତ୍ସବ ପାଳନ କରା ଯାଇଛି,ଏହି ଅବସରେ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ମହିଳା,ଯୁବତୀ .ଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝୋଟି,ଚିତା ପ୍ରୋତି ଯୋଗୀତା,ଯୁବକ ଓ ସାଧରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗ ଆସନ,ମେଲୋଡି, ସ୍କେଟିଂ, ଖୋଖୋ,ନୃତ୍ୟ,ସଙ୍ଗୀତ ସହ ନାନାପ୍ରକାର ଖେଳ କସରତ ରାଜ ରାସ୍ତାରେ ଆୟୋଜନ କରା ଯାଇଥିଲା ।  ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ସହରର ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ଭାଗନେଇ ମଉଜ ମଜଲିସ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଥମଥର କରି ଅନୁଷ୍ଟିତ ପଥଉତ୍ସବକୁ ମାଲକାନଗିରି ବିଧାୟକ ମାନସ ମାଡକାମି ଆନୁଷ୍ଟାନିକ ଭାବେ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ ରାସ୍ତାରେ ବିଭିନ୍ନ ଛକ ମାନଙ୍କରେ ୪ଟି ନୃତ୍ୟମଣ୍ଡପ କରାଯାଇ ଆରକ୍ଷୀ ଝଙ୍କାର ସହ  ବିଦ୍ୟାଳୟ, ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ,ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧରଣ ନୃତ୍ୟସଂଙ୍ଗୀତ ଓ ବିଭିନ୍ନ କଳା କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।ବିଶେଷ କରି ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସି ମାଲକାନଗିରି ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିବା ବିକାଶ ଶର୍ମା ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ପଥଉତ୍ସବରେ ଶହୀଦ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକଙ୍କ ଫଟୋ ଚିତ୍ର ଅଙ୍କନ କରିବା ଦୃଶ୍ୟକୁ ଜନସାଧରଣ ଭିଡଜମାଇ ଦେଖି ପ୍ରଶସାଂକରିଥିଲେ ।

ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ରାଜରାସ୍ତାରେ ନିର୍ଭୟରେ ସ୍କେଟିଂ ଖେଳ ଖେଲୁଥିଲେ,ଝିଅ,ବୋହୁ ମାନଙ୍କର ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ମୁରୁଜ ଝୋଟି ପକାଇବା ଦୃଶ୍ୟ କୁ ଜନସାଧରଣ ମନଭରି ଦେଖିଥିଲେ । ଅଲଓଡିଶା ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟର ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନେ କାରେଟ.ଜୁଡୋ, ଓଡଶୀ ନତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଚଂଳରୁ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟରେ ଆଦିବାସୀ ଓ ସାଦରଣ ବର୍ଗର ମହିଳା ଓ ପୁରଷ ମାନେ ଉପସ୍ଥିତରହି ନାଚଗୀତରେ ଭାଗନେଇଥିଲେ  ।ଏହି ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ମାଡକାମିଙ୍କ ସହ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କେ.ସୁଦର୍ଶନଚକ୍ରବର୍ତି, ପିଡି ଡିଆରଡିଏ ପରାଗ ହର୍ଷଦ ଗୋଭାଲି,ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଲିଙ୍ଗରାଜ ପଣ୍ଡା, ଡିଏଫଓ ସମ୍ରାଟ ଗୌଡା, ପୌରଅଧ୍ୟକ୍ଷା ରାଜଓନ୍ତକୌର,ଓଡିଶା ସାହିତ୍ୟଏକାଡେମୀ ସଦସ୍ୟ ସାମ୍ବାଦିକ ରତ୍ନାକରଦାଶ,ଡିଆରଡିଏ ଏପିଡି ମାନସ କୁମାର ମିଶ୍ର,ସହକାରି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଶଶାଙ୍କ ମିଶ୍ର,ଜିଲ୍ଲାରେଡକ୍ରସ ସଂପାଦକ ଅଧ୍ୟାପକ ରଂଜନ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁ,ଡେପୁଟି କଲେକ୍ଟର ତପନ କୁମାର ନାୟକ, ବଂଶୀଧରମୁଦୁଲି,ଭାସ୍କର ଚନ୍ଦ୍ରବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଥମ ଥର କରି ଆରମ୍ଭ କରା ଯାଇଥିବା  ଏହି ମାଲ୍ୟବନ୍ତ ପଥଉତ୍ସବ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧରଣ ଓ ଯୁବକ ଯୁବତୀ ମାନଙ୍କ ଲୋକାୟିତ କଳାସଂସ୍କୃତି ପ୍ରତିଭାକୁ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିବା ସହିତ ଏହି ଉତ୍ସବ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ଲୁକାୟିତ ପ୍ରତିଭାକୁ ଜନସାଧରଣ ଙ୍କ ଆଗରେ ପ୍ରତିପାଦନ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଅତିଥି ମାନେ କହିଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପୌରପରିଷଦ, ଶହୀଦଲକ୍ଷମ ନାୟକ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା,ପରିବର୍ତନ,ଗୋପବନ୍ଧୁ ଉନ୍ନୟନ ସମିତି,ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱେଚ୍ଚାସେବି ଅନୁଷ୍ଟାନ ଓ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ମାନେ ପରିଚାଳନାକରିଥିଲେ । ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ ଓ ପୌରପରିଷଦ ର ଏହି ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସକୁ ଜିଲ୍ଲାବାସୀ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *