ମାଁ ନିଳାମା ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ଘଟଯାତ୍ରା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୧ା୫(ଓଡିଆ ପୁଅ/ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ନାୟକ)- ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସ୍ଥିତ ମାଁ ନିଳାମା ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ଘଟପୁଜା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥାନୀୟ ବାଟଗୌଡ ସାହି ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମାଁଙ୍କୁ ଚିରାଚରିତ ଢଙ୍ଗରେ ବାଇଦର ତାଳେ ତାଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ନିଳାମା ମନ୍ଦିର ଠାରେ ପ୍ରଥମେ ମାଁଙ୍କ ପୁଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ମାଁଙ୍କୁ ରିତିନିତି ଅନୁସାରେ ନିମନ୍ତ୍ରିତ କରାଯାଇ ଦିପ, ଧୁପ, ଝୁଣା ସହ ବାଦ୍ୟର ତାଳେ ତାଳେ ବାଟଗୌଡ ସାହିକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ମାଁଙ୍କର ରିତି ଅନୁସାରେ ପୁଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ମାଁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଶତାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପରେ ମାଁଙ୍କୁ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇ ବାଜା ଓ ଆଲୋକମାଳା ସହ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ପରିକ୍ରମା କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ମାଁଙ୍କ ଏହି ପରିକ୍ରମା ଯାତ୍ରା ବେଶ ଆକର୍ଷକ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ବାଦ୍ୟର ତାଳେ ତାଳେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ଅନ୍ନ ପ୍ରସାଦ ସେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ବେଶ ପାରମ୍ପରିକ ଶୈଳୀରେ ଏବଂ ଉତ୍ସାହପୁର୍ଣ୍ଣ ପରିିବେଷରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଞ୍ଜିତ ସାହୁ, ସନ୍ତୋଷ ସାହୁ, ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ଆନନ୍ଦ ତାମରା, ଲୁଲୁ ମହିହାତି, ଜ୍ଞବନୁ ତାମରା, ପ୍ରମୁଖ ପରିଚାଳନା କରିଥିବା ବେଳେ ପୁଜକ ନୃଂସିହ ପୁଜାରି ପୁଜା କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *