ଇଟାଭାଟିରେ ଶିଶୁଶ୍ରମିକ ନିୟୋଜନ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ନୀରବ ଦ୍ରଷ୍ଟା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ୧୩/୩(ଓଡିଆ ପୁଅ/ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ଦାସ ) – କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ମହାକାଳପଡା ଏବଂ ମାର୍ଶାଘାଇ ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଗଢି ଉଠିଥିବା ଇଟାଭାଟି ଗୁଡିକରେ ଅନୁସୂଚୀତ ଜନଜାତି ବର୍ଗର ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାଭଳି ସ୍ପର୍ଶକାତର ଘଟଣା ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ପ୍ରତି ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦେଶ କରିଛି। ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷୁଧାର ତାଡନା, ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଓ ଶିକ୍ଷାର ଅଭାବ ପୃଷ୍ଟଭୂମିକୁ ନେଇ ବାପା, ମା’ଙ୍କ ସହିତ ଆମ ରାଜ୍ୟର ସୁଦୁର ନବରଙ୍ଗପୁର, କଳାହାଣ୍ଡି, ବଲାଙ୍ଗିର, ସୋନପୁର, ବୈାଦ୍ଧ, ନୂଆପଡା, ବରଗଡ, ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ପ୍ରଭୃତିି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକରୁ ଅନୁସୂଚୀତ ଜନଜାତି ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଧାଇଁ ଆସିଛନ୍ତି କର୍ମ ସଂସ୍ଥାନ ଓ ରୋଜଗାର ପାଇଁ। କୁନି କୁନି କଅଁଳ ହାତରେ ଖଡି ସିଲଟ ଧରିବା ବଦଳରେ ସେମାନେ ଧରୁଛନ୍ତି ‘ଇଟା’କୁ। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନ କହିଲେ ମାଟି ଓ କୋଇଲା ସହିତ ଅନବରତ ଯୁଦ୍ଧ କୁ ବୁଝାଯାଏ। ଫୁଙ୍ଗୁଳା ଦେହରେ ବିତୁଛି ସେହି ଛୋଟ ଛୋଟ ଅବୋଧ ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନ। ଇଟାଭାଟି ଗୁଡିକରେ ଏହି କୁନିକୁନି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନାଁ ଅଛି ଶିକ୍ଷାର ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନାଁ ଅଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନାଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ନାଁ ଉତ୍ତମ ବାସଗୃହ, ନାଁ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶର ଭିତିଭୂମି। ଇଟାଭାଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଧାଁ ଦଉଡ ଜୀବନ ଭିତରେ ସତେ ଯେମିତି ସେମାନେ କ୍ଷତାକ୍ତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ଜିଲ୍ଲା ସଦରମହକୁମା ଠାରୁ ପାରାଦୀପକୁ ଲମ୍ବିଯାଇଥିବା ୫ନମ୍ବର (କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱ ଏବଂ ଏହି ଜାତୀୟ ରାଜପଥଠାରୁ ମହାକାଳପଡା ଓ ତିଖିରି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଆଡକୁ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତା କଡରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି ଗୁଡିକରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଇଟାବୁହା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଯିବାର ଚିତ୍ର ଏକ ନିତିଦିନିଆ ଓ ଦେହସୁହା ଘଟଣାରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଛି। ଇଟାଭାଟି ମାଫିଆଙ୍କ ସହ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁପ୍ତ ବୁଝାମଣା ଫଳରେ ଏହି ପ୍ରକାର ଅମାନୁସିକ ଏବଂ ବର୍ବରଚିତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରି ଆସୁଛି। ସରକାରଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ କିଭଳି ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅନୁସୂଚୀତ ଜନଜାତି ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ କୁନି କୁନି ପିଲାମାନଙ୍କ ସହ ଏଠାରେ ଦାଦନ ଖଟାଯାଉଛି ତାହା ସରକାରୀ ନୀତି ନିୟମ ଓ ପ୍ରଶାସନର ପାରିବା ପଣିଆ ପ୍ରତି କୃର ପରିହାସ କରୁଛି। ଇଟାମାଫିଆଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଏଜେଣ୍ଟ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଣାଯାଉଥିବା ସେହି ଦାଦନ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଣୀଙ୍କ ନିକଟରେ କୈାଣସି ତଥ୍ୟ ନଥିବା ଘଟଣା ଏଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର କରିଦେଇଛି। ଧର୍ମକୁ ଆଖିଠାର ମାରିବା ନ୍ୟାୟରେ କେବଳ ଏହିସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ବିରୋଧରେ ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବା ସଂପର୍କିତ ଆଇନଗତ ସୂଚନାମାନ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କାନ୍ଥ ଓ ବୋର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ କେବଳ ଯାହା ରହିଯାଇଛି। ଏପଟେ ଦେଖି ନ’ଦେଖିଲାପରି ଇଟାଭାଟି ଗୁଡିକର ସଂଲଗ୍ନ ରାସ୍ତାଦେଇ ପ୍ରତିଦିନ ଗାଡିରେ ଯାଉଥିବା ସରକାରୀ ବାବୁମାନଙ୍କର ମାନବିକତା, ମୁଲ୍ୟବୋଧ, ମଣିଷ ପଣିଆ ଓ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାର ସତେଯେପରି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିବା ଭଳିି ମନେ ହେଉଛି। “ଆଜିର ଶିଶୁ ଆଗାମି କାଲିର ଭବିିଷ୍ୟତ” ଓ ଆମର ଭବିଷ୍ୟତର ଦାୟାଦ ଯାହାଙ୍କ ଉପରେ ଆମ ଦେଶ ଓ ସମାଜ ଅନେକ କିଛି ଆଶା କରେ। ଦାଦନରେ ନିଷ୍ପେଶିତ ହେଉଥିବା ଏହି କୁନିକୁନି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ମସ୍ତବଡ ଆହ୍ୱାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ। ଏଭଳି ଅମାନୁଷିକ ଘଟଣାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଓ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ବିଚାର କରି ଏହି କୁନିକୁନି ଅନୁସୂଚୀତ ଜନଜାତି ବର୍ଗର ପିଲାମାନଙ୍କ ସୁନେଲି ଭବିଷ୍ୟତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଭଳି ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଉଦ୍ଧାର କରାଯିବା ସହିତ ଇଟାମାଫିଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏଭଳି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ପୂର୍ବରୁ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପ୍ରତି ଯଥେଷ୍ଟ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ଯାହା ଫଳରେ ଆଜି ପରିସ୍ଥିତି ବିଗିଡି ଯିବାକୁ ବସିଛି। ବେଳ ଥାଉଁ ଥାଉଁ ସଚେତନ ନହେଲେ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତ୍ତର ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇ ନପାରେ। ଆଜି ଏଭଳି ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣା ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ସୂଚନା ଓ ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ ଓ ଆଇନଜିବୀ ବିଧୁଭୂଷଣ ମହାପାତ୍ର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ରଘୁଜୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *