ଆମ ସଂସ୍କୃତି, କଳା ଓ ଐତିହ୍ୟ

ମଲ୍ଲିପଶି ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ମା’ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା

ପାଟଣା, ତା୧୦/୦୭(ଓଡିଆ ପୁଅ/ଅଭିମନ୍ୟୁ) କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଲିପଶି ଗ୍ରାମରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଠାରୁ ପ୍ରଥମ କରି ରଥଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମବର୍ଷର ଏହି ରଥଯାତ୍ରାକୁ ସର୍ବାଙ୍ଗ ସୁନ୍ଦର କରାଯିବାକୁ କମିଟି ଜୋରଦାର ପ୍ରୟାସ ଚଳାଇଛି। କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ମାନେ ପୁରୀ ଯାଇ ପୂଜ୍ୟ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଠାରୁ ଦିଗଦର୍ଶନ କରିଥିବା ବେଳେ ପୁରୀରୁ ରଥଯାତ୍ରା କାର୍ଯ୍ୟବିଧି ସମ୍ପର୍କରେ ଜ୍ଞାନ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୪ ଦିନ ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପବିତ୍ର ଘୋଷଯାତ୍ରା। ଏଥିପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ପୁରପଲ୍ଲୀ। ଏଥିପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି। ସେଥିପାଇଁ ମହାରଣା କାରିଗର ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିମଗ୍ନ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ତିନି ରଥର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଶେଷ ସ୍ପର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱକର୍ମା କାରିଗର। ତିନି ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତେଣୁ ଏବେ ତିନି ରଥ ଘୋଡାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରଥର ଗୁଜ ଓ ପହିରେ ଚିତ୍ରକର ଚିତ୍ର କରିବାରେ ଲିପ୍ତ। ଯେପରି ରଥନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ମୁଣ୍ଡି ମାରିଲା ବେଳକୁ ସେମାନଙ୍କ ରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିବ ସେ ନେଇ ସେମାନେ ଜୋରସୋରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଢିଯାଇଛି ଆଗ୍ରହ ଉତକଣ୍ଠା। ଆଉ ଏଠାକାର ରଥଯାତ୍ରା ରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ଯାହାକି ମା ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ଙ୍କ ରଥକୁ ମହିଳା ମାନେ ହିଁ ଟାଣିବେ ଏଣୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଢିଯାଇଛି ଉତକଣ୍ଠା। ତେବେ ନୂତନ ଦାରୁବିଗ୍ରହ ସହ ଚଳିତ ବର୍ଷ ତିନୋଟି ରଥରେ ଏହା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ରଥଯାତ୍ରା ହେବ ବୋଲି କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ। କମିଟିର ସଭାପତି ସେନାପତି ଦାସଙ୍କ ସମେତ ସର୍ବଶ୍ରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ବେଜ, ଅନାଦି ଚରଣ ମହାନ୍ତ, ସୁଶାନ୍ତ ବେଜ, ରବିନାରାୟଣ ସିଂହ, ପ୍ରଫୁଲ ବେଜ, ପାର୍ଥସାରଥି ବେଜ, ନବକିଶୋର ରଣା ପ୍ରମୁଖ କମିଟିର ଶତାଧିକ ସଦସ୍ୟ ଜୋରଦାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ରଥଯାତ୍ରା ରେ ବିପୁଳ ସମାଗମ କୁ ଦୃଷ୍ଟି ରେ ରଖି କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଓ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ସହାୟତା ଲୋଡାଯାଇଥିବା ସହ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ସମାପନ ହେବ ବୋଲି କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top