ଭୂତାଣୁ ପ୍ରଭାବ : ପାକଳ ପୂର୍ବରୁ ଝଡୁଛି ନଡିଆ

ଭଦ୍ରକ, ୨୦ା୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ / ପ୍ରମୋଦ ରାୟ) – ବିଶ୍ୱାସ ନହେଉ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସତ। ଓଡ଼ିଶା ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଭୋଗ ହେବା ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ରରୁ ଆସୁଛି ନଡିଆ। ତେଣୁ ନଡିଆ ରୋଗ ଏବେ ୨୦ ରୁ ୨୫ ଟଙ୍କା ଧରିଲାଣି। ଆଗରୁ କଦଳି ଓ ଅଣ୍ଡା ଆନ୍ଧ୍ରରୁ ଆସୁଥିଲା। ଏବେ ନଡିଆ ଆସିଲା। ଗୋଟିଏ ପଟେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗାଁ ଗଣ୍ଡାରେ ଥିବା ନଡିଆ ଗଛ ମାଲିକ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇଁ ପଇଡ ଆକାରରେ ନଡିଆକୁ ବିକ୍ରି କରି ଦେଉଥିବାରୁ ପାଚିଲା ନଡିଆ ଏବେ ମିଳିବା ସ୍ୱପ୍ନ ହେଉଛି। ଏହାର ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି ଆନ୍ଧ୍ର ବେପାରୀ। ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥକାରୀ ଫସଲ ନଡିଆ ଗଛ ଏବେ ମାରାତ୍ମକ ଏରିଓପାଇଡ୍ ବା କୁଷ୍ଠ ଯାୁଦ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ଘଟଣା ଉପକୂଳ ଅଂଚଳର ନଡିଆ ଚାଷୀ ମହଲରେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି। ମହାବାତ୍ୟାହ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରୁ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ଆସିଥିବା ନଡିଆ ଚାରା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ରୋଗରୁ ଭୂତାଣୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା କେତେକ ଉଦ୍ୟାନବିତ୍ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକଟ କରୁଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ଉପକୂଳ ଅଂଚଳର ୯ଟି ଜିଲାରେ ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ପୁରୀ ଜିଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ନଡିଆଗଛ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାପଛକୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଭଦ୍ରକ ଓ ଜଗତସିଂହପୁର, ଶେଷକୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରହିଛି। ଏହି ରୋଗର ଉପଯୁକ୍ତ ନିରାକରଣ ଦିଗରେ ଉଦ୍ୟାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏଯାବତ କିଛି କରିପାରିନଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ନିମାଜଳ ନାମକ ଏକ ଔଷଧକୁ ଗଛ ଚେରରେ ଦେଲେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ସହାୟତା ମିଳୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟର ନଡିଆ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରାୟ ୩୮ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଏହି ରୋଗ ଏବେ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ଦେଖାଦେଇଛି। ଫଳତଃ ହେକ୍ଟର ପିଛା ସାଧାରଣତଃ ସୁସ୍ଥ ନଡିଆ ଗଛରେ ୬ ହଜାର ୩୧୫ ଟି ନଡିଆ ଫଳୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଏବେ ଖସି ୫ ହଜାର ୭୧୬ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଚାଷୀ ହେକ୍ଟର ପିଛା ପ୍ରାୟ ୬୦୦ ନଡିଆ କମ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି। ଏହି ରୋଗର ଭୂତାଣୁ ପବନରେ ଉଡି ବୁଲିଥିବାବେଳେ ଖାଲି ଆଖିକୁ ଦିଶୁନାହିଁ ବୋଲି ବିଭାଗୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଏହାକୁ ଅଣୁ ବୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ଦେଖିଦେଲେ ଧଳା ରଂଗର ସରୁ କୃମି ପରି ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହି ଭୂତାଣୁ ନଡିଆ ଗଛରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ମାସକ ପରେ ଗୋଟମାର ମୁଣ୍ଡ ପାଖ ହଳଦିଆ ପଡିଯାଉଛି। ନଡିଆ ଉପରେ ଭାତୁଡି ଭଳି ଦେଖାଯିବା ସହିତ ଯାଦୁଭଳି ଦାଗ ପଡି ଫାଟିଯାଉଛି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ନଡିଆ ଭିତରେ ଥିବା ସସ ପତଳା ହୋଇଯାଇ ପାକଳ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଝଡିପଡୁଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଉପକୂଳ ଅଂଚଳରେ ଥିବା ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନଡିଆ ଚାଷୀ ଏବେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସି ରହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟବାସୀ ବାର୍ଷିକ ୨୦ ହଜାରରୁ ୪୦ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର ହରାଉଛନ୍ତି। ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ନଡିଆ ଉନ୍ନୟନ ବୋର୍ଡ, କୋଚି ପକ୍ଷରୁ ଏ ସଂପର୍କରେ ଏକ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ମହାବାତ୍ୟା ପରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆସିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ନଡିଆ ଗଛ ଚାରା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଆଜି ସମଗ୍ର ଉପକୂଳ ଅଂଚଳକୁ କବଳିତ କରିଛି ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସେଭଳି କୌଣସି ଆଖିଦୃଶିଆ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉନାହିଁ। ମୁଖ୍ୟତଃ ଅଦା, ସାବୁନ୍, ନିମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରାଯାଇପାରୁଛି ବୋଲି ଜନୈକ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନାରିକେଳ ବିକାଶ ପରିଷଦ, ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳସ୍ଥିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ନାରିକେଳ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏଥିନେଇ ପଚରାଯିବାରେ ସଂପୃକ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସନ୍ତୋଷ ଜନକ ଉତ୍ତର ଦେଇ ପାରୁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଉଛି। ଏଠାରେ ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି ୧୯୬୫ ମସିହାରେ ମେକ୍ସିକୋରେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ରୋଗର ଭୂତାଣୁ ଠାବ କରାଯାଇଥିଲା ଓ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା, ମରିସସ୍, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଫିଲିପାଇନସ୍ ଆଦି ଦେଶରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଏକ ସମୟରେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୯୮ ରେ ପ୍ରଥମେ ଭାରତର କେରଳ ରାଜ୍ୟର ଏର୍ଣ୍ଣାକୁଲମ୍ ଜିଲାରେ ଏହି ଭୂତାଣୁକୁ ଉଦ୍ୟାନବିତ୍ମାନେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ପରେ ପରେ ଏହି ରୋଗ ତାମିଲନାଡୁ ଓ କୋଇମ୍ବାଟୁର, ବାଙ୍ଗାଲୋର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ଲାକ୍ଷାଦୀପ ଆଦି ଅଂଚଳରେ ଠାବ କରାଯାଇଥିଲା। ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ମହାବାତ୍ୟା ପରେ ନଡିଆ ଗଛଗୁଡିକର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଚାରା ମାଧ୍ୟମରେ ଆସି ପ୍ରବେଶ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଜି ପରିସ୍ଥିତି ଉତ୍କଟ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତୁରନ୍ତ ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସହ ଉପକୂଳ ଅଂଚଳର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲାରେ ଥିବା ଛୋଟ ବଡ ନଡିଆ ଗଛରେ ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଚାଷୀ ମହଲରେ ଦାବି ହେଉଛି। ଏହି ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଉପକୂଳ ଅଂଚଳରେ ବାଡି ବଗିଚାରୁ ଆଉ ନଡିଆ ମିଳୁନାହିଁ। ତେଣୁ ଟ୍ରକ୍ରେ ଆସୁଛି ଆନ୍ଧ୍ରରୁ ନଡିଆ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *