ଭଦ୍ରକ : ଦୋଳସାହି ଗେଟବଜାରରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଉଗ୍ର

ଭଦ୍ରକ,୩୦ା୩ (ଓଡ଼ିଆପୁଅ / ପ୍ରମୋଦ ରାୟ) : ଏହି ଜିଲାର ତିହିଡି ବ୍ଲକ୍ ଦୋଳସାହି ଗେଟବଜାରରେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଉଗ୍ରରୂପ ଧାରଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହାର ସମାଧାନ ହେଉନାହିଁ । ଫଳରେ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଯାନବାହନ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଭଦ୍ରକ ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେବା ପରେ ଦୋଳସାହି ବଜାରରେ ରାସ୍ତା ଚଉଡା ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ସକାଳେ ଅବରୋଧ କରାଯିବା ଫଳରେ ଲୋକଙ୍କ ଉପକାରରେ ଏହା ଆସୁନାହିଁ । ଦୋଳସାହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ପରିବା ଚାଷ ହେଉଥିବା କାରଣରୁ ତିହିଡି ପୀରହାଟ, ଚାନ୍ଦବାଲି, ଭଦ୍ରକ ଆଦି ଅଂଚଳରୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏଠାରେ ପରିବାଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟରୁ ପରିବା କିଣିବା ପାଇଁ ଧାଡି ଲଗାଇଥା’ନ୍ତି । ପରିବା ଚାଷୀ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଆସିଥା’ନ୍ତି । ତେବେ ପରିବା ଚାଷୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପରିବା ବୋଝେଇ ଭାର, ସାଇକଲ ଓ ରିକ୍ସା ଆଦିକୁ ଭଦ୍ରକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତା ଉପରେ ରଖି ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହ ମୂଲଚାଲ କରିବା କାରଣରୁ ସକାଳ ସମୟରେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଯାନାବାହନ ଚଳାଚଳ କରିବା କଷ୍ଟକର ବ୍ୟାପାର ହୋଇଉଠୁଛି । ବିଶେଷ କରି ଲୋକେ ସକାଳେ ଡାକ୍ତରଖାନା, କୋର୍ଟ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂଣ୍ଣ ର୍ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯାଉଥିବା କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ଠିକ ସମୟରେ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚôôବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥାଏ । ତେବେ ବହୁ ସମୟରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କାରଣରୁ ଏଠାରେ ଗାଡିଗୁଡିକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅଟକିବାକୁ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ କାଁଭାଁ ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି । ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅତୀତରେ ତିହିଡି ଥାନାର ତକ୍ରାଳୀନ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀ ତ୍ରିଲୋଚନ ସେଠୀ ଓ ‘ଆମ ପୁଲିସ’ର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହଠାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ପରିବା ଚାଷୀ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧରୁ କ୍ଷାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । କିଛିଦିନ ପରେ ପୁଣି ପୂର୍ବ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ସଚେତନ ନାଗରିକ ଏହାକୁ ନାପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ ହେଁ ମୁହଁଖୋଲି ବିରୋଧ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି । ତେବେ ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଲିସ, ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାର କମିଟି ଓ ସଚେତନ ନାଗରିକ ମିଳିତ ହୋଇ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *