ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା

ବାଟା ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅମାନବିକତାର ଶିକାର ଅଭିଯୋଗ

ରାଉରକେଲା ୮-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ/ଶିବରାମ ପାତ୍ର) : ବାଟା ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡର ପୂର୍ବତନ କର୍ମଚାରୀ ଶ୍ରୀ ଅଭୟ କୁମାର ଦାସ ବୟସ-୫୦ ବର୍ଷ, ଉଦିତ ନଗର ଓରାମପଡା, ରାଉରକେଲା-୧୨ କତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆମରଣ ଅନଶନ ଓ ଆତ୍ମାହୂତି ନୋଟିସ ମୂତାବକ ଅନଶନ କରିଥିଲେ। ଅବଗତ କରାଉଅଛିକି ମୁଁ ୧୯୮୬ ମସିହା ଜାନୁୟାରୀ ୨୪ ତାରିଖରୁ ବାଟା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅଧିନରେ ଶ୍ରୀ ଦାସ ଦୋକାନରେ ହେଲ୍ପର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକରି ଆସୁଥିଲେ ମ୍ମ ୨୦୦୭ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀର ମାନ୍ୟତା ଦେବାପାଇଁ ଶ୍ରମ ଅଫିସରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବା ପରେ ତାହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶିଳ୍ପ ବିବାଦ ଅଦାଲତର ପିଠାଧୀଶ ରାଉରକେଲାଙ୍କ ଅଧିନରେ ଶିଳ୍ପ ବିବାଦ ମକଦମା ନଂ.୨୮/୨୦୦୮ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ସମୟରେ ବାଟା ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅମାନୁଷିକତା ଭାବେ ୧୭/୦୫/୨୦୧୦ ଦିନ ଦୋକାନକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଶ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମ୍ମ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା, ସେହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତି୍ କରି ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ପୁନଃର୍ବାର ଉକ୍ତ ଅଭିଯୋଗର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ମାନ୍ୟବର ଶ୍ରମ ଅଦାଲତ ସମ୍ବଲପୁର ପିଠାଧୀଶଙ୍କ ଶିଳ୍ପ ବିବାଦ ମକଦମା ନଂ.୧୮/୨୦୧ରେ ବିଚାର ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ବାଟା ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ମୂଳକ ଭାବେ ମାନ୍ୟବର ଅଦାଳତରେ ଉପସ୍ଥିତ ନହେବାରୁ ମାନ୍ୟବର ଶ୍ରମ ଅଦାଲତ ସମ୍ବଲପୁର ପିଠାଧୀଶ ମହାଭାଗ, ଦରଖାସ୍ତକାରୀ ଅଭୟ କୁମାର ଦାସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ବିଚାରକରି, ଦରଖାସ୍ତକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବିନା ନୋଟିସ୍ରେ ଛଟେଇ ଜନିତ କ୍ଷତି ପୂରଣ ବାବଦକୁ ସର୍ବମୋଟ ୧ (ଏକ) ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଏକ ମାସ ମ୍ମରେ ପଇଠ କରିବା ପାଇଁ ତା ୨୧/୧୨/୨୦୧୨ରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବାଟା ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତାକୁ ମ୍ମ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଡାଇ ଦେଇ ଚାଲିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ମ୍ମରେ ବାଟା ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପୁନଃର୍ବାର ନିଜର ନିଜସ୍ୱ ଦୋକାନ ଗତ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ଉଦିତନଗର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଅପର ପାର୍ଶ୍ୱ, ରାଉରକେଲାଠାରେ ଦୋକାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ବି ଶ୍ରୀ ଦାସଙ୍କୁ କାମରେ ନ ନେବା ଦ୍ୱାରା ବର୍ତମାନ ସେ ସପରିବାରେ ରାଉରକେଲାରେ ଧାର କରଜରେ ବୁଡି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ କାଳାତିପାତ କରୁଅଛନ୍ତି। ଏଣୁ ସେ ଏହି ଅଂଚଳରେ ଶ୍ରମ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଉପଶ୍ରମ ଆୟୁକ୍ତଙ୍କୁ ବାଟା ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଷ୍ପେସିତ ହୋଇ ସପରିବାର ଭୋକ ଉପାସରେ ମରିବା ଭଳି କରୁଣ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ଠାରୁ ବାଟା କତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଆହି ତା୦୬/୦୯/୨୦୧୮ରିଖ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୧୦ ଘଟିକାରୁ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଆଂଚଳିକ ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ପ୍ରବନ୍ଧକ ଶ୍ରୀ ଅଭିଜିତ ମଜୁମଦାର, ଅନଶନରତ କର୍ମଚାରୀ ଶ୍ରୀ ଅଭୟ କୁମାର ଦାସଙ୍କୁ ଅନଶନରୁ ନିବୃତ ରଖିବାକୁ ହିନ୍ଦ ମଜଦୁର ସଭା ସହ ବନ୍ଧିତ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଶିଳ୍ପାଂଚଳ ଶ୍ରମିକ ସଭାର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଶ୍ରୀ ଦିଗାମ୍ବର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରି ଅନଶନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଶ୍ରୀ ଦାସଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ତା୨୦/୦୯/୨୦୧୮ରିଖ ଦିନ ରାଉରକେଲା ଶିଳ୍ପ ବିବାଦ ଅଦାଲତରେ ବାଟା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଶ୍ରୀ ଦାସଙ୍କ ପ୍ରତି ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟାୟର ବିଚାରପୂର୍ବକ ଉପଯୁକ୍ତ ଥଇଥାନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିସୃତି ଦେଇଥିଲେ ଏହାପରେ ବାଟା ଇଣ୍ଡିଆର ଶାଖା ପ୍ରବନ୍ଧକ ଶ୍ରୀ ଏନ୍. କୁମାର, ଶ୍ରୀ ଦାସଙ୍କୁ ଅନଶନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଇଥିଲେ। ସଙ୍ଗଠନ ତରଫରୁ ସର୍ବଶ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଦିଗାମ୍ବର ମହାନ୍ତି, ମହେଶ୍ୱର ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପଣ୍ଡା, ବିମଳ ବେହୁରିଆ, ଅରିନ୍ଦମ ସାହା ପ୍ରଭୃତି ଉପାସ୍ଥିତ ରହି ଅନଶନରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top