ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା

ନଦୀ ସଂସ୍କାର ଯୋଜନା : ସମୁଦ୍ର ଟାଣି ନେଉଛି ପାଣି

ଭଦ୍ରକ, ୬ା୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ / ପ୍ରମୋଦ ରାୟ) : ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ୍ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ବୈତରଣୀ ଶାଖା କୋଚିଳା ନଦୀରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାରେଜ୍ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ବ୍ୟାରେଜ୍ ଜଳକୁ ତଳିଆ ଅଂଚଳରେ ଗଚ୍ଛିତ ରଖିବା ଲାଗି ଚାଷୀମାନେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ନଦୀର ବାଙ୍କସାହି ନିକଟରେ ରେବ ଏବଂ ବାଲିଚତରି ନଦୀ ମିଶିଥିବାରୁ ଉକ୍ତ ସଂଯୋଗ ସ୍ଥଳରେ ଆନିକଟ ନିର୍ମାଣ ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି। ଏବେ କୋଚିଳା ବ୍ୟାରେଜ ଜଳ ଗୌରାଙ୍ଗପୁର ଏସ୍କେନ୍ ଏବଂ ମଲ୍ଲିମାହାରା ଜଳ କେବଳ ଏହି ପଥ ଦେଇ ସମୁଦ୍ର ଆଡକୁ ବୋହିଯାଉଛି। ନଦୀ ସଂସ୍କାର ଯୋଜନାରେ ପୋତି ପଡିଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ଖନନ କରାଯିବା ପରେ ଏବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ନଦୀଶଯ୍ୟା ଶୁଖିଲା ପଡିଛି। ନଦୀରେ ଆବଶ୍ୟକ ଜଳ ନଥିବାରୁ ଅନିୟମିତତା ବର୍ଷା ହେଲେ ନଦୀ ଅବବାହିକାରେ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେବ ବୋଳି ଚାଷୀମାନେ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ଜନ୍ତ ମାହାରା, ଫଳପୁର ମାହାରା ଏବଂ ହରିପୁର ଚେକ୍ଡ୍ୟାମ୍ ଦେଇ ସମୁଦ୍ରକୁ ବୋହି ଯାଉଥିବା ଜଳକୁ ଗଚ୍ଛିତ ରଖିବା ଲାଗି ବାଙ୍କ ସାହି ନିକଟରେ ଆନିକଟ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଅଂଚଳବାସୀ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି। ବର୍ଷା ଦିନ ଛଡା ଖରା ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଜଳ ଗଚ୍ଛିତ ରହିପାରିବ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟ ତିହିଡି ଓ ଧାମନଗର ବ୍ଲକ୍ର ୧୮ ଟି ପଂଚାତୟର ଚାଷୀ ଥିବାବେଳେ ଏବଂ ବାଲିଚତରୀ ନଦୀର ପାଣିକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଖରାଦିନେ ନଦୀର ଦୁଇ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଥିବା ଚାଷ ଜମିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ପନିପରିବା ଚାଷ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଆନିକଟ ହେଲେ ୧୦ କିମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଦୀର ଉପରକୁ ପ୍ରାୟ ପାଣି ଗଚ୍ଛିତ ରହିଲେ, କୋଠାର, ଧୁଷୁରୀ ଭଟ୍ଟସାହି, ନଦୀଗାଁ, ଦଳାଙ୍ଗ, ଅର୍ଜୁନପୁର, ବୟାଙ୍ଗଡିହି, ରାଧାବଲ୍ଲଭପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ହଜାର ହଜାର ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ। ନାଉଗଡିଆ ପୋଲ, ବାଙ୍କସାହି ଠାକୁରାଣୀ ନିକଟ କଲର୍ଭଟ, ବାଙ୍କସାହି ସ୍କୁଲ ନିକଟରେ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା କଲର୍ଭଟ ଦେଇ ଚାଷୀମାନେ ନଦୀଜଳ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ବୋଲି ନାଉଗଡିଆ ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ କହିଛନ୍ତି। ବାଙ୍କସାହି ପୋଲ ନିକଟ ଉଚ୍ଚସ୍ଥାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଜଳକୁ ଏଠାରେ ଗଚ୍ଛିତ ରଖାଗଲେ ଏହା ବାଲିଚତରି ନଦୀ ଦେଇ ହରିପୁର ଚେକ୍ଡ୍ୟାମ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିପାରିବ। ସେପଟେ ରେବନଦୀରେ ଅସୁରାଳି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଷୀମାନେ ନଦୀଜଳ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ବୋଲି ବାଙ୍କସାହିର ପ୍ରମୁଖ ଚାଷୀ ସୁଧାକର ରାଉତ, ମଦନ ମୋହନ ପ୍ରଧାନ, ବିଷ୍ଣୁମୋହନ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କୋଚିଳା ବ୍ୟାରେଜ୍ ଓ ମାହାରାର ଜଳ ଗଚ୍ଛିତ ରଖାଗଲେ ମରୁଡି ଆଶଙ୍କା ଦୂର ହୋଇପାରିବ। ଏ ସଂପର୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଚାଷୀ ବିଧାୟକ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ମଣ୍ଡଳଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top