ଦୁର୍ଗମ ଅପହଞ୍ଚ ଇଲାକାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ “ଦମନ”

ହରିଚନ୍ଦନପୁର, ତା ୨୮ ଜୁଲାଇ(ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ/ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ଦାସ) କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ହରିଚନ୍ଦନପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଅପହଞ୍ଚ ଇଲାକା ଗୁଡିକରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ସଚେତନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସୂଚନା ମୁତାବକ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକରେ ଦିନକୁ ଦିନ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଜ୍ୱର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାକୁ ନେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଦମନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ନିମନ୍ତେ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି। ହରିଚନ୍ଦନପୁର ବ୍ଲକର ଅପହଞ୍ଚ ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ବଡଜିମେଇ, ମରାଗୋଳା, ଚଡକମରା, ଟାଙ୍ଗିରିଆପାଳର ରଙ୍ଗମାଟିଆ, ଦୈତାରୀର ଦଲକିସାହି, ବଳିପର୍ବତ ପଞ୍ଚମର ଦୁଧପାଣିସାହି, ବ୍ରାହ୍ମଣୀପାଳର ଜନ୍ତିଆ ଠାରେ ଦମନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ କରି କାମ କରାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ଏଡିପିଏଚଓ ଡ.ଦେବେନ କୁମାର ଦାସ, ଭିବିଡିସି ବଳଦେବ ନନ୍ଦ, ହରିଚନ୍ଦନପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଅଧିକାରୀ ଡ.ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ସଂ, ବିପିଏମ ରବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନା, ଭିବିଡିଟିଏସ ଜଗନ୍ନାଥ ସାହୁ, ଏଲଟି ରଶ୍ମିରଞ୍ଜନ ସାହୁ, ଫାର୍ମାସିଟ ଅନନ୍ତ ଚରଣ ସାହୁ, ଓ ପୁରୁଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଦିପକ କୁମାର ସେଠୀ, ରଣଜିତ ମହାନ୍ତ, ଅର୍ଜୁନ ପାତ୍ର, ପ୍ରିୟବତ ଦାସ, ସତ୍ୟଜିତ ସାହୁ, ସୃତିରଞ୍ଜନ ସାହୁ, ଭରତ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର, ନୀଳମାଧବ ସେଠୀ, ଭକ୍ତିପ୍ରସାଦ ଜେନା, କାର୍ତିକ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ସଞ୍ଜିବ ଚକ୍ର, ଶରତ ବଳ, ସେହି ଭଳି ମହିଳା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ପ୍ରଶାନ୍ତି ମହାନ୍ତ, ମଧୁସ୍ମିତା ସାହୁ, ନିରୁପମା ମହାନ୍ତ, ଉଷା ମଲ୍ଲିକ, ଜସ୍ମିନ ମିସ୍ର, ସୁଭଦ୍ରା ନାଏକ, ମମିଲତା ମହାରଣା, ସ୍ନେହଲତା ରାଉତ, କନକ ମଞ୍ଜୁରୀ ନାୟକ, ଜୟନ୍ତୀ ମହାରଣା, ଚମ୍ପକଲତା ଜେନା, ଏବଂ ଆଶା, ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ, ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ସହାୟତାରେ ୧୯୨୮ ଜଣଙ୍କର ରକ୍ତ ପରିକ୍ଷା କରାଯିବା ସହ ମାଗଣା ଓୗଷଧ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭ଜଣଙ୍କର ମ୍ୟାଲେରିଆ ପଜେଟିଭ୍ ବାହାରିଥିଲା। ଏବଂ ୧୪ ଜଣ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ୩୨୮ଜଣ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରିକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି।


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *