ତଫସିଲଭୁକ୍ତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ଯୁବକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଃଶୁକ୍ଳ ରୋଜଗାର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୫/୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଭାରତ ସରକାରଙ୍କର ଶ୍ରମ ଏବଂ ରୋଜଗାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧିନରେ ଥିବା ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ୟାରିୟର ସର୍ଭିସ ସେଂଟର, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ  ପକ୍ଷରୁ ତଫସିଲଭୁକ୍ତ ଜାତି ଓ ଉପଜାତିର ରୋଜଗାର ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ନିଯୁକ୍ତି ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ କ୍ଲରିକାଲ ଏବଂ ଷ୍ଟେନୋଗ୍ରାଫର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପରୀକ୍ଷାରେ ସକ୍ଷମ କରାଇବା ନିମନ୍ତେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଜ୍ଞାନର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନିମନ୍ତେ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୭ ପହିଲାରୁ ନିଃଶୁକ୍ଳ ତଥା ଛାତ୍ରବୃତି ଯୁକ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ତଥା “0’’ level  କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଦୁଇଗୋଟି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଳାଇବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି। ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ତଥା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପ୍ରଶିକ୍ଷିଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର  ଶିକ୍ଷାଗତା ଯୁକ୍ତ ୨ କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବୟସ  ୩୦ ଜୁନ ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ୧୮ ରୁ ୨୭ ବର୍ଷ ( ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନିମନ୍ତେ ) ଏବଂ ୩୦ ଜୁନ ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ୧୮ ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ( କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ  ନିମନ୍ତେ ) ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହାଛଡା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କର ଏମ୍ପ୍ଲଏମେଂଟ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରସନ ନମ୍ବର, ଆଧାର ନମ୍ବର  ସହିତ ଏକ  ସଚଳ  ବ୍ୟାଙ୍କ  ଆକାଂଉଟ ରହିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଚାହୁଁ ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ୧୫.୦୫.୨୦୧୭ ରୁ ୨୧.୦୬.୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେୟମୁକ୍ତ  ଆବେଦନ ଫର୍ମ, ଡୋର ନମ୍ବର- ୨ ,  ବାରାକ ନମ୍ବର-୪ , ୟୁନିଟ-୫, ଷ୍ଟେଟ  ଏମ୍ପ୍ଲଏମେଂଟ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ପରିସର, ଭୁବନେଶ୍ୱର- ୧  ସ୍ଥିତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ପ୍ରାପ୍ତ କରି ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।

ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ପୂରଣ କରାଯାଇଥିବା ଦରଖାସ୍ତ ଫର୍ମ ସହିତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ମାର୍କ ସିଟ, ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ,ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ ତଥା ଏମ୍ପ୍ଲଏମେଂଟ  ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରସନ କାର୍ଡ ର ଫୋଟୋ କପି ଏବଂ  ଦୁଇଟି ପାସ୍ ପୋର୍ଟ ସାଇଜ ଫୋଟ ସଂଲଗ୍ନ କରି  ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଦରଖାସ୍ତ ଦାଖଲର ଶେଷ ତାରିଖ ୨୧.୦୬.୨୦୧୬ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର କମିଟି ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଯୋଗ୍ୟ     ବିବେଚିତ ଛାତ୍ର, ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ମାସିକ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଛାତ୍ରବୃତି ଏବଂ ମୁକ୍ତ ପାଠ୍ୟଉପକରଣ ଯୋଗାଇ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା  ରହିଛି। ସାକ୍ଷାତକାର କମିଟି ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା  ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଯେ, କୌଣସି ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନାମାଙ୍କନ କରିପାରିବେ। ଏହି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ନିମନ୍ତେ  ଉପ- କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ରୋଜଗାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଟେଲିଫୋନ ତଥା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ସାକ୍ଷାତକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ଯାତାୟାତ ତଥା କୌଣସି ଦୈନିକ ଭତା ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *