ଟେରାକୋଟାର ଗ୍ରାମ ହଳଧରପୁର

ଘଟଗାଁ, ୧୦.୦୬(ଓଡିଆ ପୁଅ/ଭବାନୀ ପ୍ରସାଦ)- ଆଧୁନିକତାର ସୋ୍ରତରେ ବହୁ ପୁରାତନ କୌଳିକ ବୃତି ହଜିବାରେ ଲାଗିଛି। ସେହି ବୃତି ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କୁମ୍ଭାର ସଂପ୍ରଦାୟର ମାଟି ହାଣ୍ଡି ନିର୍ମାଣ ବୃତି ଏବେ ପ୍ରାୟ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି। ସମୟର ସୁଅରେ ମାଟି ପାତ୍ରର ବ୍ୟବହାର ଭାସି ଯାଇଥିବା କାରଣରୁ ଏହି ମାଟି ପାତ୍ର ତିଆରି କରି ନିଜର ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିବା ବହୁ କୁମ୍ଭାର ପରିବାର ଭୋକ ଉପାସରେ ରହୁଥିବା ବେଳେ କେତେକ ନିଜର କୌଳିକ ବୃତିକୁ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ବୃତି ଆପଣେଇ ସାରିଲେଣି। ମାତ୍ର ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକ ହଳଧରପୁର ଗ୍ରାମର କୁମ୍ଭାର ମାନେ ନିଜର ଏହି କୌଲିକ ବୃତି ଛାଡିବା ପରିବର୍ତେ ସାମନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନଶିଳ ହୋଇ ଏବେ ମାଟିରୁ ତିଆରି ଟେରାକୋଟାକୁ ଆପଣେଇ ନେଇ ବେଶ ଦୁଇ ପଇସା ରୋଜଗାର କରିବା ସହ ଅନ୍ୟ କୁମ୍ଭାର ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କୁମ୍ଭାର ସଂପ୍ରଦାୟର ବଂଶାନୁକ୍ରମେ ଏହି ଗ୍ରାମବାସୀ ମାଟି ତିଆରି ପାତ୍ର ତିଆରି କରି ସ୍ଥାନିୟ ହାଟ ବଜାରରେ ବିକି ନିଜର ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିଲା। ମାତ୍ର ମାଟି ପାତ୍ରର ବ୍ୟବହାର କମିଥିବା ସ୍ୱତେ ଗ୍ରାମରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ କୁମ୍ଭାର ଚକ ବୁଲୁଛି। ଏବେ ବି ଗ୍ରାମର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ କୁମ୍ଭାର ମାଟି ଚକଟି ନିଜ କୌଳିକ ବୃତି ସହିତ ଜଡିତ ରହିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏବେ ପୁରୁଣା ମାଟି ପାତ୍ର ଜାଗାରେ ତିଆରି ହେଉଛି ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ଟେରାକୋଟା ସାମଗ୍ରୀ। ଗ୍ରାମର ସମସ୍ତ କାରିଗର ଅତି ନିଖୁଣତାର ସହ ମାଟିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ଚିତାକର୍ଷକ ଟେରାକୋଟାର ସାମଗ୍ରୀ। ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ସବୁ ଖରାରେ ସୁଖିବା ପରେ ଭାଟିରେ ପୋଡି ଅରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ ରଙ୍ଗ ଓ ତୁଳିର କାମ। ଏହି ଗ୍ରାମର କାରିଗର ମାନଙ୍କ ହାତର ସ୍ପର୍ଶରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ ଲୋଭାଣିଆ ଘରସଜ୍ଜା ସାମଗ୍ରୀ। ଯାହା ବର୍ତମାନ ଆଧୁନିକ ସଭ୍ୟ ସମାଜରେ ବେଶ ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇ ସାରିଛି। ମାଟି ହାଣ୍ଡି ବ୍ୟବସାୟରୁ ପରିବାର ପୋଷଣ କଷ୍ଟ ହେବା ସମୟରେ ଗ୍ରାମ କିଛି କୁମ୍ଭାର ମାଟି କୁଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବାହାର ଅଂଚଳକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଟେରାକୋଟା ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି କୌଶଳ ପାଇ ଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଇ ତାଲିମ ନେଇ ଗ୍ରାମରେ ଟେରାକୋଟା କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ରାମର ସମସ୍ତ କୁମ୍ଭାର ଏହି କାମକୁ ଆପଣାଇ ନେଲେ। ପ୍ରଥମେ ଏହି ଟେରାକୋଟା ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ କଟକ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପରି ବଡ ବଜାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ମାତ୍ର ଏହାର ଚାହିଦା ବଡିବା ଫଳରେ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଏହା ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ବିକ୍ରି ହେବା ସହ ବ୍ୟବସାୟୀ ମଧ୍ୟ ଏଠାରୁ କିଣି ନେଉଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଘଟଗାଁ ମା ତରିଣୀ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ମାଟି ଘୋଡା, ହାତୀ ଓ ଦ୍ୱୀପ ବିକ୍ରି କରି ଗ୍ରାମବାସୀ ବେଶ ଦି ପଇସା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଟେରାକୋଟା କାମ ପାଇଁ ହଳଧରପୁର ଗ୍ରାମର ଖ୍ୟାତି ବଡିବା ଫଳରେ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଏମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ସାହିତ କରି ଆସୁଛି। ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାରଗର ମାନଙ୍କୁ ରୁଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ସହ ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଏନ ଏଚ ନିକଟରେ ଏକ ବଜାର ଦିଆ ଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସ୍ଥାନରେ ଏମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *