ଓଡ଼ିଶା

ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଆଗରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା: କେକେ ରେଳ ଲାଇନରେ କୁସିଂ ବ୍ରୀଜ ଓ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ଦାବି

କୋରାପୁଟ ୨୮-୦୨-୧୮(ଓଡିଆ ପୁଅ/ରଂଜନ କୁମାର ଦାସ) କୋତାବାଲସା-କେରଣ୍ଡୁଲ(କେକେ) ରେଳ ଲାଇନ ଏବଂ ଉପର କୋଲାବ ଜଳ ଭଣ୍ଡାର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବୀତ କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକର ୨, ଲମତାପୁଟର ୪ ଓ ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକର ଗୋଟିଏ ପଂଚାୟତବାସୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କୋରାପୁଟ ବିଧାୟକ କୃଷ୍ନଚନ୍ଦ୍ର ସଗରିଆଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଆଗରେ କଂଗ୍ରେସ ଧାରଣା ଦେବା ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଉପର କୋଲାବ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଦ୍ୱାରା କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକର ବଡସୁକୁ, ଲଙ୍କାପୁଟ, ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକର କୁମ୍ଭାରଗନ୍ଧଣା, ବନମାଳିପୁଟ, ଟିକରପୋଡା, ଉମ୍ବେଲ ଓ ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକର ମାଳିବେଲଗାଁ ବିଚ୍ଛିନାଂଚଳ ଭାବେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ୭ଟି ପଂଚାୟତର ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଦାବି ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ଦେଇ କଂଗ୍ରେସ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲା। କେରଣ୍ଡୁଲ-କୋତାବାଲସା ରେଳ ଲାଇନର କୋରାପୁଟ-ମାଛକୁଣ୍ଡ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟରେ ଓଭର ବ୍ରୀଜ ନଥିବାରୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ୭ଟି କୁସିନ ବ୍ରୀଜ(ରେଳ ଲାଇନ ତଳେ ରାସ୍ତା) ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରା ଯାଇଥିଲା। ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ, ରେଳବାଇ କର୍ତୂପକ୍ଷ ୭ଟି କୁସିନ ବ୍ରୀଜ ନିମନ୍ତେ ୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଟକଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେବା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥ ତୂରନ୍ତ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ୬ ମାସ ବିତିଗଲାଣି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଘୋଷଣା ମୂତାବକ ଅର୍ଥ ରେଳବାଇ ବିଭାଗକୁ ଦେଇନଥିବାରୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପାରିନଥିବା ବିଧାୟକ ସଗରିଆ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି କୋଲାବ ଜଳ ଭଣ୍ଡାର ଦ୍ୱାରା ଉପରୋକ୍ତ ୭ଟି ପଂଚାୟତର ଲୋକେ ନାହିଁନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାକୁ ଆସିବା ପାଇଁ କୋଲାବ ନଦୀ ଉପରେ ଥିବା ରେଳ ପୋଲ କଡରେ ନିର୍ମିତ ଅଣ ଓସାରିଆ ପାଦଚଲା ରାସ୍ତାରେ ଆସିବାକୁ ପଡୁଛି। ଅନେକ ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଧନ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି। ରୋଗୀ କିମ୍ବା ଗର୍ଭବତୀ ମାନଙ୍କୁ କୋରାପୁଟ ହସ୍ପିଟାଲ ନେବାକୁ ହେଲେ ୧୫-୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ବଦଳରେ ନନ୍ଦପୁର, ସେମିଲସିଗୁଡା ଦେଇ ୭୦-୮୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରି ଆସିବାକୁ ପଡୁଛି। ତେଣୁ କୋଲାବ ନଦୀ ଉପରେ ଥିବା କୋରାପୁଟ-କୋତାବାଲସା ରେଳ ଲାଇନ ପୋଲ କଡରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯାତାୟତ କରିବା ଭଳି ଏକ ରାସ୍ତା କରିବାକୁ ବହୁ ଦିନରୁ ଦାବି କରା ଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ରେଳବାଇ ବିଭାଗ ଚୁପ ବସି ରହିଥିବା ବିଧାୟକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକର ୪ପଂଚାୟତବାସୀ ବ୍ଲକ ଅଫିସକୁ ଯିବା ନିମନ୍ତେ କୌଣସି ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ଦେଶୀ ଡଙ୍ଗା ଭରସାରେ ରହିଛନ୍ତି। ପୁରୁଣା ଦଦରା ଦେଶୀ ଡଙ୍ଗାରେ ଲୋକେ ଯାତାୟତ କରୁଥିବାବେଲେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଡଙ୍ଗା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୪-୫ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ବିଧାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ସିନ୍ଧିପୁଟ ଘାଟ ନିକଟରେ ଏକ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ବିଧାୟକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ କୋରାପୁଟରୁ କାଲଚୁର ମଧ୍ୟରେ ଦେଉଳାରେ ଓଭର ବ୍ରିଜ କରିବା ସହ କୋରାପୁଟ-ଜୟପୁର ରେଳ ଲାଇନର ପୁରୁଣା କୋରାପୁଟ ଓ ମୁଷୁରିଆଗୁଡାରେ କୁସିନ୍ ବ୍ରୀଜ କରିବାକୁ ବିଧାୟକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ରେଳବାଇ ବିଭାଗର ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ପ୍ରତିବାଦରେ କଂଗ୍ରେସ ଆଜି ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ସମୁଖରେ ଧାରଣ।ଦେବା ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର ଦେଉଛି, ଏହା ସତ୍ୱେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ରେଳବାଇ ବିଭାଗ ନଚେତିଲେ ରେଳରୋକ କରାଯିବା ସହ ତୀବ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବାକୁ ବିଧାୟକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଦେଢହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ଗହଣରେ ବିଧାୟକ କୋରାପୁଟ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ଏକ ବିରାଟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଆସି ସହର ପରିକ୍ରମା କରିବା ପରେ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ ଓ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧାରଣାରେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନିମାଁଇ ସରକାର, ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ନମିତା ମାଝି, ପୌର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭଗବାନ ବାହିନୀପତି, ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ଜଗଦିଶ ଖୋସ୍ଲା, ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ବାବୁଲା ବେନ୍ୟା, କଂଗ୍ରେସ ନଗର ସଭାପତି ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

Odia Pua is the first Odia News paper which is printed & Published from New Delhi & first Odia mobile news site.

© 2018 | Odiapua.com, All Rights Reserved. | Powered By Suryanandan.net

To Top